Artık kitabı kütüphaneye gitmeden okumak mümkün!

Kitap
Hacettepe Teknokent’te kurulu yazılım firması direktörü Kıvanç Çınar, AA muhabirine yaptığı açıklamada, insanların artık kütüphanelerin, bankalar gibi elektronik ortamda ulaşılabilecek mekanlar ...
EMOJİLE

Hacettepe Teknokent’te kurulu yazılım firması direktörü Kıvanç Çınar, AA muhabirine yaptığı açıklamada, insanların artık kütüphanelerin, bankalar gibi elektronik ortamda ulaşılabilecek mekanlar haline gelmesini istediğini söyledi.

Firma olarak cep telefonları üzerinden birçok üniversite ve özel kuruma ait kütüphaneleri kullanıma sunduklarına dikkati çeken Çınar, “Özellikle istediği her kitabı alma imkanı bulunmayan öğrenciler ve yeterli zamanı olmayanlar için bu uygulamalar kurtarıcı” dedi.

Çınar, öğrencilerin akıllı telefonlarına indirdikleri BookMyne uygulamasıyla mobil kütüphanelere ulaşmaktan son derece memnun olduklarını anlattı.

Akıllı telefonlara indirilen kütüphane uygulamalarının birçok avantajı bulunduğu ifade eden Çınar, “Kitabevine giden bir kişi, almak istediği kitapların barkodunu telefonuna gösteriyor ve okutuyor. Daha sonra uygulama hemen ilgili kitap kütüphanede kitap var mı yok mu bunu tarıyor. Eğer varsa kişi için bu kitabı ayırtabiliyor veya kütüphanenin gönderim hizmeti varsa evine gönderilmesini istiyor” diye konuştu.

Çınar, Türkiye’de yaklaşık 18 kütüphanede bu sistemin kurulu olduğuna işaret ederek, sosyal medya aracılığıyla da kütüphaneye girildiğini belirtti.

Akıllı televizyonların yaygınlaşmasıyla mobil kütüphanelerinin bu sistemlere de uyarlandığını ve büyük beğeni topladığını ifade eden Çınar, sözlerini söyle sürdürdü:

 “Akıllı televizyonlardaki internet görüntüleyiciler sayesinde bir tıkla OverDrive uygulaması indirilebiliyor. Evde televizyon başında keyif yaparken, üye olunan kütüphaneye bağlanıp, elektronik kitap okunabiliyor. Uygulama sayesinde istenilen kitap bir tuşla aranıyor, ayırtılıyor, daha önce alınan ödünç kitaplar görülüyor. İnsanlar, uygulamayla evde, büyük ve geniş bir ekran karşısında, kaliteli görüntüyle kitap okuma imkanına sahip oluyor. Aynı zamanda sesli kitap dinleyebiliyor, müzik ya da video dosyalarını da izleyebiliyor.”

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme