Antik Gemi Kibele Artık Bir Masal Kahramanı

Kitap
Yazar Müge İplikçi’nin Acayip Bir Deniz Yolculuğu adlı kitabı, bilimsel bir kültür projesini çocuklarla buluşturuyor. Tarihi gemi Kibele, Müge İplikçi tarafından kaleme alınan Bir Acayip Deniz Y...
EMOJİLE

Yazar Müge İplikçi’nin Acayip Bir Deniz Yolculuğu adlı kitabı, bilimsel bir kültür projesini çocuklarla buluşturuyor.

Tarihi gemi Kibele, Müge İplikçi tarafından kaleme alınan Bir Acayip Deniz Yolculuğu adlı kitap sayesinde, çocuklara arkeoloji ve tarih sevgisini aşılayacak bir ‘masal kahramanı’na dönüştü. Çizimleri Sedat Girgin’e ait olan kitapta İplikçi, Kibele’yi kullanarak çocukları tarihi bir deniz yolculuğuna çıkarıyor. Çocuklara arkeoloji ve tarih sevgisini aşılamak için bir masal kahramanına dönüştürülen Kibele’nin ilginç bir hikayesi var aslında. M.Ö. 600’lü yıllarda İyonya’da (İzmir ve Aydın çevresi) inşa edilen bir savaş gemisi, günümüze ulaşan duvar resimlerinden ve betimlemelerden yararlanılarak 2009’da yeniden inşa ediliyor. Anadolu Tanrıçası Kibele’nin adını alan kürekli ve yelkenli gemi, antik rotasını takip ederek 2009’da Fransa’da Türkiye Mevsimi etkinlikleri kapsamında İzmir’den Marsilya’ya uzanan 56 günlük zorlu bir yolculuğa çıkıyor. Sadece yelken ve küreklerle yolculuğunu başarıyla tamamlayan gemi, tekrar yurda dönerek İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti etkinliklerinde kullanılıyor. Ardından da bu yıl, ülkemizi Azerbaycan’da düzenlenecek Eurovision Şarkı Yarışması’nda temsil edecek Can Bonomo’nun Love Me Back şarkısının klibinde yer alıyor.

ANADOLU ETKİSİ

Müge İplikçi’nin Bir Acayip Deniz Yolculuğu adlı çocuk kitabı, Günışığı Kitaplığı Yayın Yönetmeni Müren Beykan tarafından projelendirilmiş. Bu nedenle de İplikçi kitabını Beyhan’a ithaf etmiş. Beyhan, bilimsel bir kültür tarihi araştırma projesini, edebiyat aracılığıyla çocuklarla buluşturmaktan duydukları mutluluğu vurguluyor. 360 Derece Tarih Araştırmaları Derneği’nin kurucusu, arkeolog Osman Erkurt ise amaçlarının bugünkü Avrupa’nın kurulmasında, Anadolu’nun etkilerini anlatmak olduğunu vurgulayarak projenin Müren Beyhan gibi projenin çocuklara ulaşmasından duyduğu mutluluğu dile getiriyor. Mayıs ayına kadar İstanbul’da demirli kalacak Kibele, bu yaz Çanakkale, Küçükkuyu, Foça, Urla, Çeşme ve Bodrum limanlarını kapsayan bir yolculuğa çıkacak. Kibele, her limanda da çeşitli etkinliklere katılacak.

Sabah

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme