Açılım Kitap’tan “Değişim Sosyolojisi” çıktı

Kitap
Şüphesiz değişim her alanla ilgilidir. Çünkü bütün varlıklar; var olma,varlığını sürdürme ve son bulma sürecinden geçmektedir.Bu basamaklar arasındaki farklı düzeylerdeki devinim değişmeyi meydana get...
EMOJİLE

Şüphesiz değişim her alanla ilgilidir. Çünkü bütün varlıklar; var olma,varlığını sürdürme ve son bulma sürecinden geçmektedir.Bu basamaklar arasındaki farklı düzeylerdeki devinim değişmeyi meydana getirmektedir.Değişim elbette canlılar ve toplumlar için taşın ve toprağın dönüşümünden daha fazla bir öneme sahiptir.İnsanlığın başından beri toplumların oluşup çökmeleri,düşünenlerin dikkatini çekmiş olmalıdır.Toplum üstüne düşünce Sorokin’in ifadesiyle bunalımlı dönemlerde daha bir önem kazanmıştır.

 Elinizdeki eser,sosyolojik açıdan değişmeyi ele almakta iki düzine civarındaki temel soruya bir cevap bulmaya çalışmaktadır.Özel türden bir değişim sorununu çözme yerine toplumu değişim açısından okuma yollarını göstermektedir.Bu çerçevede:

-Genel olarak değişmenin ne olduğunu

-Toplumsal değişmenin nitelikleri

-Toplumsal değimenin türleri ve fizyonomisi

-Değişmmeyi açıklamak için ileri sürülen değişim kuramlarının ne söyledikleri

-Değişimin önündeki engeller ve değişime gösterilen tepki biçimleri

-Değişim paradigmaları,

-Bazı önemli olgusal ve kurumsal değişmeler

-Dönüşüm ve örnekleri,

-Toplumsal kuruluş ve yıkılışların açıklanması,   

  gibi sorunlara eğilmiş bulunmaktadır.Öncelikle akademik dünyaya hitap ediyorsa da eser,değişime her ilgi duyanın anlayabileceği bir dilde yazılmıştır.

Açılım Kitap, Mustafa Aydın, Değişim Sosyolojisi, 320 sayfa,22 TL.

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme