600 yıl önce yazıldı! Sırrını kimse çözemedi

Kitap
Okuyamadığınız bir kitaba binlerce euro verir misiniz? Bilinmeyen bir yazıyla yazılmış Voynich el yazmasının basım iznini alan bir İspanyol yayınevi şimdiden yüzlerce sipariş aldı. 898 NÜSHASI HAZIRLA...
EMOJİLE

Okuyamadığınız bir kitaba binlerce euro verir misiniz? Bilinmeyen bir yazıyla yazılmış Voynich el yazmasının basım iznini alan bir İspanyol yayınevi şimdiden yüzlerce sipariş aldı.

898 NÜSHASI HAZIRLANACAK

İspanyol Siloé Yayınevi yaklaşık on yıllık bir çalışma sonucu bilinmeyen bir yazıyla yazılmış ve anlamı çözülemeyen gizemli bir kitap olan Voynich el yazmasının birebir kopyasını hazırladı.

Yayınevi orijinali Yale Üniversitesi’nde korunmakta olan bu özel kitabın bir buçuk yıl içinde 898 nüshasını hazırlamayı hedefliyor.

“Bu kitap gizemli bir auraya sahip. İlk kez gördüğünüzde hissettiklerinizi anlatmak neredeyse mümkün değil.” açıklamasını yapan Siloé Yayınevi Müdürü Juan José García benzer bir etki yaratması için nüshaları, dokunulduğunda el yazmasının orijinal parşömenine benzeyen özel bir hamurdan hazırlamayı planladıklarını kaydediyor. Bu özel nüshaların 7 bin ile 8 bin euro arasında bir fiyata satışa çıkarılması bekleniyor. El yazmasını şimdiden neredeyse 300 kişi sipariş etti.

YÜZLERCE FARKLI GÖRÜŞ VAR

Voynich el yazması bulunduğu günden bu yana dilbilimciler, kriptologlar, tarihçiler, bilim insanları ve meraklıların yoğun ilgisini görüyor.

1404 ila 1438 yılları arasında yazıldığı tahmin edilen Voynich el yazması, adını 1912 yılında varlığını ortaya çıkaran Wilfrid M. Voynich adındaki bir sahaftan alıyor. 200’den fazla sayfa içeren el yazması çok sayıda ilginç bitki, nü kadın ve yıldız çizimlerinden oluşuyor.

Şimdiye kadar binlerce kişi el yazmasını çözmek için canla başla çalıştı. Ancak el yazmasında kullanılan yazının çözülememesi, çizimlerdeki bitki ve yıldız haritalarının ise dünya üzerinden tespit edilememesi; el yazmasıyla ilgili birçok spekülasyona neden oldu. Kitabın uzaylılar tarafından yazılmış olabileceğinden, tamamen hayal ürünü olduğuna kadar yüzlerce farklı görüş bulunuyor.

El yazmasının içeriğiyle ilgili de çok sayıda farklı görüş var. Kimileri el yazmasının şifalı bitkilerin hikayesini, kimileriyse sonsuz yaşamın sırrını sakladığını savunuyor.

Siloé Yayınevi Müdürü Juan José García’nın ortaklarından birinin ise başka bir teorisi var. Garcia’nın ortağı, yazarın insanları meraktan kıvrandırmak için böyle bir eser kaleme almış bir sadist olabileceğini düşünüyor.-Akşam

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme