400 Yıllık Kur’an-ı Kerim Müzayedeye Çıkıyor

Kitap
Safevi dönemine ait 400 yıllık el yazması Kur’an-ı Kerim, Avrupa’nın en büyük koleksiyonerlerine ait 353 eserin bulunduğu ”Osmanlı ve Karma Sanat Eserleri Müzayedesi”nde 1500 l...
EMOJİLE

Safevi dönemine ait 400 yıllık el yazması Kur’an-ı Kerim, Avrupa’nın en büyük koleksiyonerlerine ait 353 eserin bulunduğu ”Osmanlı ve Karma Sanat Eserleri Müzayedesi”nde 1500 lira açılış fiyatıyla satışa çıkacak. 

Osmanlı saraylarına özel yapılmış biblo, saat, porselen ve mücevherlerin yer alacağı müzayedede 24 Mart’ta Dedeman Otel’de yapılacak.

Sancak Müzayede’nin ortaklarından Ersin Kaygusuz, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Avrupa’nın önemli koleksiyonerlerinin eserlerinin satılacağı müzayedenin büyük ilgi gördüğünü, müzayedede Osmanlı Dönemine ait önemli eserlerin de satılacağını kaydetti.

Eserler arasında Türk ve oryantalist ressamlara ait tabloların da bulunduğunu aktaran Kaygusuz, bu eserlerin İbrahim Safi, Şeref Akdik, Halit Naci, İlhami Demirci, Hayri Çizel, Avni Arbaş, Burhan Uygur, Turgut Zaim gibi ressamlara ait olduğunu belirtti.

Kaygusuz, eserlerin değerinin çok altında bir fiyatla görücüye çıkacağını dile getiren Kaygusuz, şunları kaydetti:

 ”Müzayedede öne çıkan eserler arasında 1700’lü yıllara ait Meissen Böttger çaydanlık, 18. yüzyıla ait Osmanlı çift Süleymaniye damgalı şamdanlar, 19. yüzyıl Sevres vazo, 1770 imalatı Meissen porselen ayna, 19. yüzyıl Osmanlı pazarına özel yapım gaz lambası, Osmanlı son dönem padişahı Mehmet Vahdettin’e özel yapım Meissen minyatür tuğralı vazo bulunuyor. Osmanlı sarayı için yapılmış biblolar, mücevherler, Beykoz camlar, mineli eserler de satışa sunulacak.”
         
”Kur’an-ı Kerim’in 15 bin liraya alıcı bulmasını bekliyoruz”
         
Kaygusuz, eserlerin 23 Mart’a kadar Harbiye’deki Sancak Müzayede Sanat Galerisi’nde sergileneceğini dile getirerek, konuşmasını şöyle tamamladı:

 ”Eserler şu anda sergileniyor. Sanatseverler gerçekten çok ilgi gösteriyor. Türkiye’de ilk defa Avrupa’nın en önemli 3 koleksiyoncusunun eserleri bu müzayedede yer alacak. Koleksiyonerler Hans Viessmann, Vladimir Hvlacek ve Luise Hofmann’ın önemli gördüğümüz eserleri arasında, 1600-1700 dönemine ait Kur’an-ı Kerim de bulunuyor. Safevi dönemine ait 400 yıllık el yazması Kur’an-ı Kerim büyük ilgi görecek. 1500 lira açılışı fiyatıyla satışa çıkacak Kur’an-ı Kerim’in 15 bin liraya alıcı bulmasını bekliyoruz. Ayrıca 19. yüzyıl ipek üzeri gümüş sırma Kabe kuşağı, 19. yüzyıl ayet-i kerimelerle dekorlu Kabe iç örtüsü, Osmanlı sedefli hat kutuları ve sandıkları, Osmanlı Sultan 2. Abdülhamid (1876-1909) tuğralı gümüş eserler, Osmanlı saraylarına özel yapılmış biblolar, saatler, porselenler ve mücevherler bulunuyor.”

AA

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme