Yazın En Moda Renkleri

Hobi
Moda tasarımcılarının Siyah ve Beyaz karışımından harika kombinasyolar ortaya çıkardılar.Siyah giymek bir çok kişi için alışılmadık gelebilir.Ama modacılar siyeh ve beyaz için bu yıl;Cennette yapılan ...
EMOJİLE

Moda tasarımcılarının Siyah ve Beyaz karışımından harika kombinasyolar ortaya çıkardılar.Siyah giymek bir çok kişi için alışılmadık gelebilir.Ama modacılar siyeh ve beyaz için bu yıl;Cennette yapılan bir maç tabirini kullanıyorlar.

Konumuz 2012 İlkbahar-Yaz trendleri. Artık sırasıyla bu trendleri yazma vakti geldi. Hem süregelen indirimlerde bu trendlerden faydalanıp alışverişinizi ona göre yapabilir, hem gardrobunuzu düzenleyebilirsiniz. Önce renkler. Cıvıl cıvıl cici cici renkler…

Bu yaz yine güneş tonlarının çok moda olacağı bariz. Turuncu flaş renk olarak göze çarpıyor, sarı tonları ve kırmızıya da tasarımcılar koleksiyonlarında bol bol yer verdiler.

Sarının birçok tonunu trend olarak görüyoruz ama bu capcanlı güneş sarısı, bu olgun limon sarısı çok gözde. Zaten yazların çoğunda bu renk moda olur. yaz denilince akla güneş geldiğinden ve güneş sarı olduğundan mı bilinmez. Ama bu parlak Moschino elbiseden tutun da bu çaprazlar halinde vücudu saran Alberta Ferretti elbiseye bakın… Sizce sarıdan başka bir renkte olsalar yine bu kadar güzel ve etkileyici olabilirler miydi?

 

 

 

 

 

İşte bu sezonun rengi diyebileceğimiz renk: Turuncu. Birçok koleksiyonda ağırlıklı olarak yer alıyor. Zaten Pantone firması da 2012 yılının rengi olarak Tangerine Tango diye bir renk seçti ki turuncunun epey koyusundan çok tatlı bir ton. Alexander McQueen’den Badgley Mischka’ya birçok koleksiyonda bu Tangerine Tango’ya yaklaşan bir turuncu tonu seçildi. Ama Elie Tahari ya da Matthew Williamson gibi daha açık, daha özde bir turuncuya yer verenlern sayısı da yok değildi. Portakalınızı nasıl alırsınız? Şöyle yeni yetişmiş, daha hafif, daha sert ve ekşi ama yine de leziz olanından mı, yoksa iyice olgunlaşmış, kolayca soyuluveren, sulu sulu olanından mı? Her olgunlukta portakalı üzerinize geçirebilirsiniz. C vitamininiz bol olsun.

 

 

 

 

 

Portakala fazla dalıp elmayı boş vermeyin, çünkü kırmızı da çok moda. Gerçi bu ikisi de kış meyvesi ama arada yazın da bulunabilir. Emilio Pucci kırmızıyı belki de en güzel kullanan tasarımcılardan oldu. Bunu kimi zaman dantel elbiselerde kullanarak ateşli çingene rüzgârları estirdi, kimi zaman oryantal desenlere kırmızıyla renk dokunuşu kazandırdı kimi zaman çarpıcı bir kalem etek olarak, işlemeli transparan bir siyah bluzla bütünleştirdi. Ama Salvatore Ferragamo’nun bu belden büzgülü elbisesi de yazın en güzel elbiselerinden olacak, Emanuel Ungaro’nun bu bluz pantolununu da almak için insanlar sıraya girecek.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu yaz en moda olacağı söylenen unsurlardan biri de siyah ve beyazın bütünleşmesi. Ne zaman moda olmadı ki demeyin, bu yaz özellikle göze çarpıyor. O yüzden Emporio Armani ve Chanel koleksiyonlarında bu iki renk ağırlıklı kullanıldı, Oscar de le Renta’dan Preen’e bir çok koleksiyonda bu parçalae gözümüze çarptı. Siyahla beyazı, biri siyah biri beyaz iki parçalık bir takım halinde de kullanabilirsiniz, siyaz beyaz bir elbise olarak da. Ya da beyaz üstü siyah ve vice versa desenler halinde de. Dantellerden de yararlanabilirsiniz. Ya da bu Chanel elbisede olduğu gibi ağırlıklı beyaz bir elbise de belli bir bölgeyi, mesela omuzları siyahla vurgulayarak görünüme canlılık ve espri katabilirsiniz.

 

 

 

 

 

Tabii bu yazın en popüler renklerinden biri olacağı söylenen beyaz var sırada. Bir turuncuya bir de beyaza en çok oyu veriyorlar. Zaten geçen İstanbul Fashion Week’te de Özgür Masur’dan Hatice Gökçe’ye birçok tasarımcının beyaz ağırlıklı koleksiyonlar yaptığını görmemiş miydik? Bu yaz (da) kuğular gibi dolaşacağız. Bazen bu Valentino parçada olduğu gbi sade bir elbisede, bazen de bu Ralph Lauren parçada olduğu gibi kabarık kabarık tüylü saçaklı bir görünümle bir kuşa benzeyerek beyazı kullanacağız.

 

 

 

 

 

Beyaz moda olursa siyah da moda olur. Siyah zaten ne zaman moda değil ki. Kimi zaman ağırlık kazanıp kimi zaman ön sırayı renklere bıraksa da siyah koleksiyonlarda hep var. Zayıf göstermesi, ne giyeceğim derdinden kurtarıcı olması gibi klişe örnekler bir yana. İnsanlar siyah giymeyi seviyorlar. Hele bu Anna Sui kıyafette olduğu gibi etrafında parlak tüllerin uçuştuğu çarpıcı bir süperstar minisiyse.

 

 

 

 

 

 

Pastel hiç bu kadar gözde olmamıştı. Bu sezon Louis Vuitton ile Marc Jacobs neredeyse bütün koleksiyonunu pastel tonlarında yaparak etrafta bebek masalı atmosferi yarattı. Chanel’in koleksiyonundan parçalar, Versace’nin solgun mavi ve yeşilleri, Akris’in sarıları ve daha birçok tasarımcının koleksiyonunda ara sıra göze çarpan parçalar Louis Vuitton’a eşlik etti. Geçen yazın color block trendinin bu yaz pastel renklerde bir pastel block olarak devam edeceğini söyleyenler bile var. Pastel ne bulursanız alın.

 

 

 

 

 

 

Geçen yaz olduğu gibi bu yaz da birçok koleksiyonda maviler gördüm. Ama bu turkuvaz tonu sanki daha bir ön plana çıkıyor. En büyük trendlerden biri olarak bahsedilmese bile, bir sürü koleksiyonda ara sıra belirerek bize göz kırptı bu parçalar. Aslında kırmızı kadar göze çarpan bir renk bu. Yüzlerce metre öteden farkedilebiliyor. Mesele Badgley Mischka’da etek kısmının turkuaz olması, dore üstün havasını ne kadar değiştirdi, ne kadar asil ve rafine bir şıklık verdi. Umarım turkuvaz sonraki sezonlarda en büyük trendlerden biri olur.

 

 

 

Mavinin birçok tonunu bu yaz koleksiyonda görüyoruz, daha koyu gece mavileri de var mesela. Ama özellikle bu maviye, çok büyük bir ağırlıkta olmasa bile bazı koleksiyonlarda rastladım. Daha koyu, daha olgun bir mavi bu. Biraz da hüzünlü. Biraz zorlansa yeşilden de etkiler alacak. Koyu bir turkuvaz gibi sanki. İçinde sırlar, gizemler barındırıyor, büyüleyici bir mavi.

Leylak tonlarının bu yazın ana renklerinden biri olacağı söyleniyordu ama koleksiyonda başka renkler daha büyük ağırlık kazandı. Ama leylak yok değil elbette yine var. Alexander McQueen’de olduğu gibi açık tonuyla saf haliyle de görüyoruz, Parabal Grung’da olduğu gibi koyulaşıp morlaşan leylakları da görüyoruz. Baharda her tonda leylaklar bahçeler süsleyecek, kıyafet olarak da üzerimizi süslesin. Leylakın çok geçici bir trend olduğunu düşünmüyorum zaten. Birçok sezonda bir ana trendler vardır, yer gök bu trendlerle inler, herkes bu trendleri giyer, bir de yan trendler vardır, büyük trendlerin yanında çeşni niyetine hadi bu da bulunsun gibilerinden yer alırlar. O çeşni niyetine olan trendlerin bazılarının bir sonraki sezonun büyük trendi olduğunu görürüz. Umarım leylak da öyle olur. Bunu çok isterim.

 

 

 

 

 

 

modagrafya.com

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme