Türk Süsleme Sanatları Yarışması başladı

Hobi
Kültür ve Turizm Bakanlığından yapılan yazılı açıklamaya göre, geleneksel sanatları dinamik ve güncel tutmak, sanatçıları özendirerek üretimi artırmak ve ortaya çıkan eserlerin bir arada sergilenmesin...
EMOJİLE

Kültür ve Turizm Bakanlığından yapılan yazılı açıklamaya göre, geleneksel sanatları dinamik ve güncel tutmak, sanatçıları özendirerek üretimi artırmak ve ortaya çıkan eserlerin bir arada sergilenmesini sağlayamak amacıyla  düzenlenen yarışma, bu yıl hüsnühat, tezhip, minyatür, çini deseni, ebru, kalemişi ve katı kategorilerinde gerçekleştirilecek.

Yarışmaya katılacak sanatçıların eserlerini 7-12 Ekim’de üç toplama merkezine teslim etmesi gerekiyor.

Bu yılki para ödülü 7 bin 500 lira olarak belirlenen yarışmada, başvuru eserleri Ankara’da Devlet Güzel Sanatlar Galerisi Müdürlüğü, İstanbul’da Güzel Sanatlar Galerisi Müdürlüğü ile İzmir’de Resim Heykel Müzesi ve Galeri Müdürlüğünde toplanacak.

Eserlerin değerlendirmesi için seçici kurul ekim ayında Ankara’da bir araya gelecek. 

Sanatçıların daha önce herhangi bir ödül almamış ya da sergilenmemiş bir eserle katılacakları yarışmada her daldan üç eser ödüllendirilecek. Para ve başarı ödülleri ile başarı belgeleri seçici kurulun belirleyeceği eserlere verilecek.

Kültür ve Turizm Bakanlığından bir yetkilinin yer aldığı seçici kurulda Yrd. Doç. Dr. Ali Rıza Özcan, Yrd. Doç. Dr. Şehnaz Özcan, Semih İrteş, Hüseyin Kutlu, Safiye Morçay, Fatma Özçay, Sadrettin Özçimi, İsmail Yiğit yer alıyor. Yarışma katılım form ve şartnamelerine valiliklerin Kültür ve Turizm İl müdürlükleri ile Kültür ve Turizm Bakanlığı web sitesinden ulaşılabilecek.

Yarışmaya teslim edilen eserlerden seçici kurulun sergilemeye değer bulduğu eserler kasım ayında düzenlenecek sergide sanatseverlerle buluşacak.

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme