PTT Pul Müzesi açıldı

Hobi
PTT Pul Müzesinin açılış törenine katılan Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, PTT’nin 173. yıldönümünü kutladığını anımsatarak, “1,5 asırdan fazla. B...
EMOJİLE

PTT Pul Müzesinin açılış törenine katılan Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, PTT’nin 173. yıldönümünü kutladığını anımsatarak, “1,5 asırdan fazla. Bu kadar sürede insanların mutluluklarını, üzüntülerini, taşıdığı mektuplarla paylaşmanın ötesinde başka şeyler de yapıyor. Yaptığı şey nedir? 173 yıllık tarihi yaşatmak” diye konuştu.

Her pulun bir hikayesi olduğunu ifade eden Yıldırım, bugüne kadar PTT’nin özel günlere ait 4 bin 404 pul bastığını söyledi. Dünyada ilk pulun 1840 yılında basıldığını, Osmanlı İmparatorluğu’nda ise 1863’te kullanılmaya başlandığını ifade eden Yıldırım, pulun nasıl ortaya çıktığını da anlattı. PTTBank için yapılan müracaatın reddedilmesinin karikatüre konu olduğunu belirten Yıldırım, şunları kaydetti: “PTTBank için hazırlığı yapmışız, tabelaları açmışız, mosmor olduk.

Bir gün sonra gazetenin birinde bir karikatür. Bizim bu binayı koymuş altına da bank resmi koymuş, ‘PTTBank kuruldu’ diye bizle dalga geçiyor. Biz de aynı gün oluru çıkardık ve bu hizmeti başlattık. İyi ki de başlattık. O günlerde PTT’nin hali ne olacak, kapansın mı, satılsın mı, zarar ediyor diye tartışılırken, bugün ne hale geldi. Bugün geldiği nokta çok dikkat çekici. 225 kurum ile iş yapıyor. 311 kalem değişik işlem yapıyor ve 4 bin 516 noktada da vatandaşa hizmet ediyor. Bu işi yapan başka kuruluşlarda var, onlar da yapıyor. PTT’nin yeni yapısı da buna uygun hale getirildi. Daha bağımsız kararlarını alabilecek.” Yıldırım, PTT’nin AŞ olmasıyla gerçek rekabet şartlarını yaşayacağını dile getirerek, PTT’nin yaptığı faaliyetler itibariyle 10 ilden para kazandığını, geriye kalan 71 ilde ise para kazanmadığı halde hizmet verdiğini söyledi.

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme