İstanbul’da nerede dondurma yenir?

Hobi
Önce üzerindeki renkli topları bir o yana bir bu yana çevirerek, sonra da geriye kalan külahı çıtır çıtır yediniz, bitirdiniz. Ne kadar keyifli değil mi? üstelik dışarıda cıvıl cıvıl, mis gibi bir hav...
EMOJİLE

Önce üzerindeki renkli topları bir o yana bir bu yana çevirerek, sonra da geriye kalan külahı çıtır çıtır yediniz, bitirdiniz. Ne kadar keyifli değil mi? üstelik dışarıda cıvıl cıvıl, mis gibi bir hava ve yanınızda sevdikleriniz varsa. Hiç dikkat ettiniz mi? üstünü başını kirletme ve azar işitme pahasına annesinin elbisesini hırsla çekiştirip zafere ulaşmak isteyen çocuklardan tutun da sevgilisini sırf oraya götürmek için haftalarca plan yapan genç delikanlılara ve akşam üzeri yürüyüşlerinde elinde baston, ağır ağır hedefe yürüyen o amcaya kadar herkes sıcak yaz aylarının vazgeçilmez tatlarından dondurmanın müdavimi. Bu vazgeçilmez tadı vazgeçilmez ustalarının hünerli ellerinden yemek istemez misiniz? İşte mutluluğun ve lezzetin adresleri, dondurmacılar…

Hacı Bozan Oğulları

Hacı Bozan Oğulları pastaneleri denilince akla Bademli, fıstıklı, frambuazlı ve çikolatalı dondurmaları gelir. Sayılı şubesinde dondurma servisi veren Hacı Bozan Oğulları dondurmalarını hiçbir katkı maddesi kullanmadan taze meyvelerle hazırlıyor. Lezzetinin sırrının ise yapımında keçiboynuzu tozu kullanmaları olduğu söylentiler arasında.

Adres: İstasyon Cad. No: 8 Akbank Karşısı Yeşilköy – Bakırköy

Tel: (0212) 573 28 72

Yaşar Usta

70’li yıllardan bu yana sadece yaz aylarında, Bostancı’da Biberoğlu Unlu Mamulleri’nin önünde tezgAh kuran Yaşar Usta’nın havuçlu, kızılcıklı ve kuru meyveli dondurmaları oldukça meşhur. özellikle sütlü çeşitlerinin yapımında salep kullanan Yaşar Usta, meyveli dondurmalarında da taze meyveleri kullanmayı tercih ediyor.

Adres: Ali Nihat Tarlan Cad. No: 34/2

Tel: (0216) 361 14 40

Kanaat Lokantası

Osmanlı mutfağının en bilinen isimlerinden biri olan Kanaat Lokantası sadece geleneksel Türk yemekleriyle ünlü değil. Mevsimine göre taze meyvelerden hazırladığı dondurma çeşitleriyle de çok meşhur. Eğer yolunuz üsküdar’a düşerse, Kanaat Lokantası’nda dondurma yemeye muhakkak gitmelisiniz

Adres: Selmanipak Caddesi 25, üsküdar

Tel: (0216) 341 54 44

Ali Usta

Dondurma denince hiç şüphesiz akla ilk gelen adres Ali Usta dondurmacısıdır. Moda’da 1969 yılından bu yana tek şube olarak çalışan Ali Usta dondurmacısı, aradan geçen yıla rağmen kalite ve lezzetini koruyor. özellikle kendi tarifi olan Santa Maria dondurmasının müdavimli bir hayli fazla. Ali Usta sabah 07.00’den gece 02.00’ye kadar dondurma severlerin hizmetinde.

Adres: Moda Caddesi, No: 264/A, Moda-Kadıköy

Tel: (0216) 414 18 80

Mado

Meşhur Kahramanmaraş dondurmasının en bilinen adresi Mado Türkiye’nin ve dünyanın birçok yerinde hizmet veriyor. 150 yıl önce Ahir Dağı’ndan ilham alarak dondurmacılığa başlayan Osman Ağa, bu günün Mado’sunun temellerini atmış. Kendine has kıvamı ve lezzetiyle Mado dondurmaları, bu gün 50’yi aşkın dondurma çeşidiyle şubelerinde sizleri bekliyor.

Adres: Bağdat Caddesi Plaj Yolu No: 2/B-C.

Tel: (0216) 360 60 21

Zeynel

1920’li yıllarda yalılara sandalla dondurma satan Zeynel Bölükbaşı İstanbul’da bir hayli ünlüymüş. Daha sonra ki yıllarda İstanbul’da şubeler açan ve markalaşan Zeynel Muhallebicisi ‘nin şimdilerde İstanbul dışında da birçok şubesi bulunuyor. Artık dondurmaları kadar sütlü tatlılarıyla da meşhur olan Zeynel’in en çok meyveli dondurmalarıyla tanınıyor.

Adres: Bağdat Cad. No: 302 Caddebostan

Tel: (0216) 411 45 86

Roma Dondurmacısı

En çok kestaneli dondurmasıyla meşhur olan Hakiki Roma Dondurmacısı, Yeşilyurt’ta bulunuyor. 20’nin üzerinde dondurma çeşidi bulunan Hakiki Roma Dondurmacısı’nda çikolata sosu ve fıstık ile külah dondurmanın zevki bambaşka…

Adres: İstanbul Caddesi Kulüp Sokak, No: 1 Yeşilyurt

Tel: (0212) 663 35 42

Güneş Dondurmacısı

Bebek’in en ünlü dondurmacılarından olan Güneş Dondurmacısı, 1975’ten bu yana hizmet veriyor. Karadutlu, limon ve çikolatalı dondurmaları başta olmak üzere yaklaşık 18 çeşit dondurması bulunuyor. Kışın waffle servisi de olan Güneş Dondurmacısı sabah 9.00’dan sabaha karşı 4.00’e kadar açık.

Adres: Cevdet Paşa Caddesi, No: 58, Bebek

Tel: +90 212 263 27 70

Giolitti

İstanbul’da Maslak, Tünel ve Nişantaşı’nda şubeleri bulunan Giolitti ‘nin tarihi 1900 yılına dayanıyor. İtalya’da seçilmiş en değerli markalardan biri. Tarifleri 110 yılı aşkın bir süredir sır gibi gizli tutan marka özel kıvamı, yoğun meyve tadı ve çeşitliliğiyle dondurma severlerin favorileri arasında.

Adres: İstiklal Cad. No: 186 Tünel, Beyoğlu

Tel: (0212) 251 85 24-22

Cremeria Milano

80 çeşit dondurma alternatifiyle Beyoğlu, Nişantaşı ve Taksim’de hizmet veren Cremeria Milano’da misket gofretliden alkollü dondurmaya kadar bir çok çeşit bulunuyor. 1930’lu yılların İtalya’sının geleneksel yöntemleriyle yapılan dondurmaların yapımında tamamen doğal ürünler kullanılıyor. Cremeria Milano sabah 11.00’den gece 00.30’a kadar hizmetinizde.

Adres: Asmalımescit Mah: 164/A İstiklal – Beyoğlu

Tel: (0212) 245 50 64

Mini Dondurma

Bebek’te damla sakızlı, bal Bademli ve kestaneli dondurmalarından tatmak için hala önünde kuyruklar oluşan Mini Dondurma’nın özel güllü lokumlu dondurması en çok tercih edilen çeşidi. Yapımında yapay tatlandırıcı kullanmayan ve sadece doğal malzemeleri tercik eden dondurmacı sabah 09.00’dan gece 03.00’e kadar sizleri bekliyor.

Adres: Cevdet Paşa Cad. No: 38/A çocuk Büro Amirliğinin Karşısı Bebek Mh. Beşiktaş

Tel: (0212) 257 10 70

Marpop

‘Kendi dondurmanı yarat’ sloganıyla dondurma piyasasına katılan Marpop’ta temelde 12 çeşit dondurma bulunuyor. özel hazırlanan bir tezgahta bulunan soslar, meyveler, çikolata parçalarıyla birbirinden farklı tatları, dondurma severler isteklerine göre karıştırarak kendilerine özel dondurmalar yaratabiliyorlar.

Adres: Bağdat Cad. No: 313 Erenköy – Kadıköy

Tel: (0216) 467 67 50

Ben & Jerry

Ben Cohen ile Jerry Greenfield’ın 1979 yılında karnavalda dondurma satarak başladıkları serüvenleri şimdilerde herkesin lezzetine hayran olduğu bir marka haline geldi. Dondurmalarında kullandıkları iri çikolata, büyük meyve, fındık ve ceviz parçaları ise dondurmalarının bu kadar çok beğenilmesinin en önemli nedeni olsa gerek.

Adres: Galip Paşa Camii Karşısı, Bağdat Caddesi, No: 311 Erenköy

Tel: (0216) 478 30 32

Girandola

İtalyan dondurmacısı Girandola Arnavutköy’den sonra Caddebostan’da da açtığı 2. Şubesiyle kısa sürede dondurma severlerin gözdesi haline geldi. 70 çeşit İtalyan usulü ev yapımı dondurma çeşitlerinin arasında çikolata-brendy, after eight, krokan karamel, creme brulee, beyaz kahve, balkabağı, portakallı kaymak, Bodrum mandalinası gibi çeşitleri bulunuyor.

Adres: Arnavutköy Caddesi No: 109 Arnavutköy

Tel: 0212 265 26 29

Hacıbey

1980 yılından bu yana dondurma, sütlü tatlı, yaş pasta çeşitleri ile İstanbul ‘un birçok semtinde hizmet veren Hacıbey, lezzetli dondurma çeşitleriyle de adından oldukça söz ettiriyor.

Doğal malzemelerle hazırlanan dondurma çeşitlerinin arasında ‘light’ alternatiflerinin de bulunması, formuna dikkat eden dondurma severler için çok önemli bir tercih sebebi.

Adres: Bağdat Cad. No: 428 / 9 Suadiye

Tel: (0216) 380 78 05

Womenist.com

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme