Gece fotoğrafı nasıl çekilir?

Hobi
Öncelikle gerekli olan teknik malzemeleri sıralayalım.. DSLR Fotoğraf makinası, Tripod ve Uzaktan kumanda iyi bir fotoğraf için yeterlidir. Uzaktan kumanda yoksa çekimi zamanlayıcı ile de yapabilirsin...
EMOJİLE

Öncelikle gerekli olan teknik malzemeleri sıralayalım.. DSLR Fotoğraf makinası, Tripod ve Uzaktan kumanda iyi bir fotoğraf için yeterlidir. Uzaktan kumanda yoksa çekimi zamanlayıcı ile de yapabilirsiniz fakat uzaktan kumandanın olması daha iyi sonuçlar olmanızı sağlar.Kadın ve Kadın’ın haberi.

Emeğiniz boşa gidebilir

Çekim için iyi bir kompozisyon seçtikten sonra hava koşullarına da dikkat etmemiz gerekir. Tripodu sağlam bir şekilde sabitlememiz gerekir. Aynı zamanda kadraja yanısayabilecek bir araba farına müsade etmemeniz gerekir. Aksi bir durumda bütün emeğiniz boşa gidebilir.

Doğru zamanı seçin

Gökyüzünde parlement mavisi rengini yakalamak, gece çekiminde daha başarılı sonuçlar almazını sağlayacaktır. Bu yüzden gün batımı sonrası bir saatlik dilim ile gün doğumu öncesi bir saatlik dilim en doğru zaman olarak bilinir.

Fotoğrafta pikselleşme olmasın

Fotoğraf makinanızda Manuel modunu seçtikten sonra, lensinizi AF ( Auto Focus) durumuna alın. Daha keskin ve net kareler için diyaframınız, f8 ile f16 arasında bir değer seçilmelidir. İSO değeriniz en düşük seviyede tutulmalıdır aksi taktirde fotoğrafınızda pikselleşmeler olabilir.

Zamanlayıcı alternatif olabilir

Diyafram ve İSO ayarınızı yaptıktan sonra poz göstergesine bakarak Pozlama süresini (Enstantane) ayarlamanız gerekir. Makinanız için uzaktan kumandanız yok ise zamanlayıcı ile fotoğrafı çekmeniz gerekir. Aksi halde deklanşöre basma anındaki sarsıntı fotoğrafınızda olumsuz etkilere yol açabilir.

En doğru açıdan en güzel fotoğrafı çekmek istiyorsanız, fotoğrafı çekmeden önce çekim yapılacak mekanın ışık koşulları, güneşin batış noktası gibi faktörler gözlemlemelisiniz.

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme