En güzel Ay tutulması fotoğrafı nasıl çekilir?

Hobi
BBC Türkçe’nin haberine göre 28 Eylül Pazartesi günü sabaha karşı TSİ 03.00’te nadir rastlanan bir olay gerçekleşecek. Ay’ın Dünya’ya en çok yaklaştığı anda aynı zamanda Ay tut...
EMOJİLE

BBC Türkçe’nin haberine göre 28 Eylül Pazartesi günü sabaha karşı TSİ 03.00’te nadir rastlanan bir olay gerçekleşecek. Ay’ın Dünya’ya en çok yaklaştığı anda aynı zamanda Ay tutulması da gerçekleşecek.

Süper Ay tutulması olarak adlandırılan bu olay, Türkiye’den de izlenebilecek.Peki 2033 yılına kadar bir daha yaşanmayacak bu süper Ay tutulması en iyi şekilde nasıl görüntülenebilir? 25 yıldır dünyanın farklı bölgelerinde NASA’nın görevlerini takip eden Ajansın kıdemli fotoğrafçısı Bill Ingalls, amatör fotoğrafçılara bazı ipuçları veriyor:

1. ipucu: Sadece Ay’ı çekmeye çalışmayın

Emin olun binlerce kişi o fotoğrafı çekecek. Sadece Ay tutulmasının fotoğraf karesine alınması olayı sıradanlaştırıyor. Bu, yapılabilecek en büyük hata ve emin olun ben de bu hataya sıklıkla düştüm. Yapılması gereken tutulmayı çevrede bulunan diğer yapılarla kıyaslanabilecek şekilde çekmek.

Yani bulunduğunuz yerde ünlü binalar varsa o binaların yakınlarındaki yüksek yerleri tercih edin. Bu da biraz ev ödevi yapmak demek. Ben Google’ın haritalarını ve pusulamı kullanarak doğru yerde doğru noktada olmaya çalışacağım.

2. ipucu: Zamanınız var acele etmeyin

Ay tutulmaları meteor yağmuru ve hatta Güneş tutulmasından daha uzun sürüyor. Yani fotoğraf makinanızı ayarlamak, tripodunuz için birden fazla nokta belirlemek için yeterli zamanınız var.

Tutulmayı kaçırıp 2033’e kadar beklemek zorunda kalacağınız yönünde bir telaşa kapılmayın. Yaklaşık 1 saat sürecek olan tam tutulma sırasında lokasyonunuzu değiştirerek nerelerden çekim yapabileceğinizi önceden hesaplamaya gayret edin.

3. ipucu: Akıllı telefonları yabana atmayın

Evet, akıllı telefonların lensiyle dev bir Ay karesi yakalamanız imkansız. Ancak daha panoramik kareler çekebilirsiniz. Yapmanız gereken şehir ışıklarının biraz daha yoğun olduğu yerlerde çekim yapmayı tercih etmeniz.

İlk ipucunda olduğu gibi sadece Ay’ı çekmeye uğraşmayın. Ay tutulmasını kıyaslanabileceği yapılarla birlikte fotoğraf karesine alın.

Akıllı telefonlarda doğru ışık ayarını yapabilmek için ekranda Ay’ı gördüğünün yerin üzerine parmağınızla basılı tutun. Böylece fotoğraf karesinin Ay’a odaklanmasını sağlarsınız. Sonra parmağınızı ekran üzerinde aşağı yukarı hareket ettirerek istediğiniz ışık ayarını bulun.

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme