Eğlence & Strateji Oyunu Paintball

Hobi
Derleyen: Bengü Dağlı Paintball ya da boyatopu; son 20 yıldır yaygın bir biçimde oynanan, oyuncuların rakip takım oyuncularını içi boya ile doldurulmuş küçük jelatin veya plastikten toplardan oluşan m...
EMOJİLE

Derleyen: Bengü Dağlı

Paintball ya da boyatopu; son 20 yıldır yaygın bir biçimde oynanan, oyuncuların rakip takım oyuncularını içi boya ile doldurulmuş küçük jelatin veya plastikten toplardan oluşan mermiler bulunan silahlarla belli bir parkur içinde oynadığı bir takım ve strateji sporu.

Amerika’da doğan ve dünyaya yayılan bu sporun meraklıları Türkiye’de de hızla artıyor.

Türkiye’de de geniş bir meraklı kitlesi bulunan ve takımlar halinde oynanan Paintball’da amaç basit. Karşı takımın sahasına girip bayraklarını almak.

PAİNTBALL 21. YÜZYILIN SPORU

ABD’de kesilecek ağaçların işaretlenmesi için kullanılan paintball tabancaları 1972 yılında üretilmeye başlanmıştı. Bildiğimiz anlamdaki paintballun ilk uygulamaları, 70’li yılların sonunda bu işle uğraşan kimi arkadaşların, bu tabancaları eğlence maksatlı kullanmalarıyla hayat buldu. 1980’li yılların başında ise National Survival Games şirketinin sahibi, Bob Gurnsey; oyun için özel olarak tasarlanmış "Splatmaster" silahını piyasaya sürdü.