Obama’ya Saraybosna Gerçeğini Anlattı

Görsel Sanatlar
Amerikalı oyuncu Angelina Jolie’nin ilk kez yönetmenlik yaptığı Bosna savaşıyla ilgili “In the Land of Blood and Honey” (Kan ve Bal Ülkesinde) adlı filmde Boşnak kadın Ayla karakteri...
EMOJİLE

Amerikalı oyuncu Angelina Jolie’nin ilk kez yönetmenlik yaptığı Bosna savaşıyla ilgili “In the Land of Blood and Honey” (Kan ve Bal Ülkesinde) adlı filmde Boşnak kadın Ayla karakterini canlandıran ZanaMaryanoviç, Türkiye’nin Saraybosna Kültür ve Tanıtma Müşaviri Dr. Cengiz Aydın’ı ziyaret etti ve Türkiye’nin Bosna-Hersek’e kültürel – sosyal alanlarda verdiği destekten dolayı teşekkür etti. Zana Maryanoviç, ziyaretin ardından Angelina Jolie’nin filmindeki rolüyle ilgili soruları yanıtladı.

İLK TEPKİLER OLUMLU

Şubat ayının ortalarında Angelina Jolie’nin ailesiyle birlikte Saraybosna’ya geleceğini ve filmin prömiyerine katılacağını ifade edenMaryanoviç, Jolie’- nin hemkendisine hemde iş arkadaşlarına ilhamveren bir kişi olduğunu söyledi. Filmin ilk kez bir süre önce New York’ta gösterildiğini anımsatan ZanaMaryanoviç, sözlerine şöyle devametti: “Ben New York’ta büyüdüm. Lise yıllarımdaki sınıf arkadaşlarımda bu filmi izlemeye geldiler. Bosna’da yaşananları ilk defa anladıklarını söylediler. Daha önce onlara lise yıllarında birkaç defa Bosna’daki savaşın gerçeğini anlatmaya çalışmıştım, ama onlar ancak filmi izledikten sonra bu gerçeği anlayabildiklerini söyledi. Bosna’ya ve Bosna’daki insanlara karşı sorumluluklarını filmle anladılar ve özür dileme ihtiyacı duydular. Aslında Bosna savaşında yaşananlar, bu film sayesinde daha iyi anlaşıldı.”

Maryanoviç, filmin prömiyerinin ardından 12 Ocak’ta ABD Başkanı Barack Obama’nın Oval Ofis’te Angelina Jolie, Brad Pitt ve kendisinin de aralarında bulunduğu ekibi kabul ettiğini ifade ederek, “Obama ile görüşmemde çok heyecanlıydım. Ancak bu görüşmede Bosna’da yaşananları ve şu anki durumu anlatma fırsatı buldum. Başkan Obama, tümanlattıklarımı sabırla dinledi’’ dedi. “Kan ve Bal Ülkesinde” adlı filmde, Bosna savaşı sırasında Boşnak kız Ayla’nın, savaş öncesinde aşk yaşadığı Sırp asker Daniyel’in başında bulunduğu toplama kampına düşmesinin ardından yaşananlar anlatılıyor.

AA