Geleneksel sanatlara Gül’den ödül

Görsel Sanatlar
Kültür Sanat Büyük Ödülleri Cumhurbaşkanı Gül’ün elinden Ankara’da sahiplerini buldu. Törende hat, minyatür, tezhip, ebru, cilt ve sedefkârlık alanında eser verenlere 2012 Kültür ve ...
EMOJİLE

Kültür Sanat Büyük Ödülleri Cumhurbaşkanı Gül’ün elinden Ankara’da sahiplerini buldu. Törende hat, minyatür, tezhip, ebru, cilt ve sedefkârlık alanında eser verenlere 2012 Kültür ve Sanat Büyük Ödülü takdim edildi

Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından 1979’dan beri yurt içinde ya da dışında icra ettiği özgün eser, uygulama, yorum veya bilimsel araştırmalarıyla Türk kültür ve sanatının gelişmesine katkıda bulunan sanatçılara verilen "Kültür Sanat Büyük Ödülü" bu yıl da sahiplerini buldu. Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası (CSO) Konser Salonu’nda Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç ile Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik’in katılımıyla ödül töreni düzenlendi.

GÜL: GEÇMİŞTE İHMAL EDİLDİ

Geçtiğimiz hafta yapılan kabine değişikliğiyle Ertuğrul Günay’ın yerine Kültür Bakanlığı’na atanan Ömer Çelik ilk mesajını dün düzenlenen ödül töreninde verdi. Çelik konuşmasında, "Sahip olduğumuz medeniyet mirasıyla, tarihi ve arkeolojik varlıklarıyla, son yıllarda sayıları hızla artan kültür mekânlarıyla, geleneksel kültür değerlerimizle ve yine son yıllarda hızla gelişen kültür sanat sektörüyle önemli bir aktör haline gelmiştir" dedi. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ise konuşmasında törene katılmaktan duyduğu memnuniyeti ifade ederek "Beni Ertuğrul Bey davet etmişti ama ev sahipliğimizi değerli Bakan Ömer Bey yapıyor" dedi. "Eskiden daha anormal iç ve dış şoklarla karşı karşıya olurken şimdi her ülkenin karşılaştığı sorunlarla uğraşan bir ülkeyiz. Böyle bir ülkede şüphesiz ki kültür ve sanat hayatının canlanması ve insanlığa çok güzel hediyelerin verilmesi de kaçınılmazdır" diyen Cumhurbaşkanı Gül şöyle devam etti: "Maalesef geçmişe baktığımızda, yakın geçmişimize, geleneksel sanatlarımızı çok ihmal ettiğimiz, görmezlikten geldiğimiz hatta onu ademe mahkum ettiğimiz dönemler olmuştur. Ama bugün geleneksel sanatların da büyük bir geri dönüş içinde olduğunu görüyoruz"

Ödül alacakları kurul belirliyor

Törende hat sanatı alanında Yrd. Doç. Dr. Hüseyin Öksüz, minyatür alanında Cahide Keskiner, tezhip alanında Prof. Dr. Fatma Çiçek Derman, ebru alanında Alparslan Babaoğlu, cilt sanatı alanında İslam Seçen ve sedefkarlık alanında da Salih Balakbabalar’a "2012 Kültür ve Sanat Büyük Ödülü" takdim edildi. Ödüle layık görülen isimler ilgili yönetmelik gereğince oluşturulan Değerlendirme Kurul’u tarafından yarışmasız olarak belirleniyor. Ödüller; Türk tarihi, edebiyatı, dili, plastik, fonetik ve sahne sanatları, sanat tarihi, mimarlık, arkeoloji, halk bilimleri, sinema, kütüphanecilik gibi kültür ve sanat dallarında eser, uygulama, araştırma, inceleme alanlarında ortaya koyduğu üstün nitelikli eser ve çalışmalarından dolayı kişi ya da kuruluşlara veriliyor.

Sabah

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme