Anadolu Ajansı Fotoğraf Sergisi New York’ta

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, ABD temasları kapsamında bulunduğu Washington’dan trenle New York’a geçti. Burada bulunan Türkevi’nde ABD’deki Türk sivil toplum kuruluşlarının temsilcileriyle biraraya gelen Arınç, Türk toplumunun sorunlarını dinledi.

Toplantının ardından Türkevi’nin sergi salonunda AA Fotoğraf Sergisi’ni açan Arınç, Anadolu Ajansı’nın Türkiye’nin en güçlü, en köklü kurumlarından birisi olduğunu kaydederek, “Anadolu Ajansı, büyük Atatürk tarafından 93 yıl önce kuruldu” dedi.

AA’nın son dönemde yaptığı atılımlara dikkati çeken Arınç, “Anadolu Ajansımız birkaç yıldan bu yana büyük bir atılım içerisinde hizmetlerini genişletti büyüttü ve Türkiye sınırlarının dışına, farklı dillerle ve her yerde örgütlenerek daha çok çıkmaya başladı. Kuzey Amerika’daki örgütlenmemizi de yarın açacağımız Bölge Direktörlüğü ile daha güçlü bir hale getirdik” diye konuştu.

Foto Muhabirleri Derneği ya da diğer kuruluşların düzenlediği yarışmalarda “ödüllerin aslan payını” Anadolu Ajansı çalışanlarının aldığını ifade den Arınç, “Çok kritik zamanlarda çekilen kritik görüntülerle, bazen doğayla tabiatla, bazen insanla, bazen de olayların içinden çekilmiş fotoğraflarla ödülleri kazanıyorlar. Çok deneyimli arkadaşlarımız var, dikkatli arkadaşlarımız var” diye konuştu.

“Çalışmalarımızı daha da hızlandırdık”

Anadolu Ajansı Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Kemal Öztürk de konuşmasında, bugün açılan fotoğraf sergisinde, Mısır’dan Amerika’ya kadar bütün bölgelerdeki AA çalışanlarının birbirinden güzel eserlerinin yer aldığını söyledi.

Başbakan Yardımcısı Arınç’a verdiği desteklerden dolayı teşekkür eden Öztürk, şöyle konuştu:

“Amerika’nın en büyük fotoğraf dağıtım kurumu Getty Images ile yaptığımız anlaşmayla şu anda Mısır ya da Erzurum’da çektiğimiz bütün fotoğraflar Amerikan basınına da dağıtılıyor. Görünürlülüğümüz her geçen gün artıyor. Burada gördüğünüz fotoğraf kaliteleri de Amerikan basınında yer alıyor artık. Yani bazen Beyaz Saray’dan, bazen borsadan bizim çektiğimiz fotoğraflar Amerikan basınında yer alabiliyor. O nedenle çalışmalarımızı daha da hızlandırdık.”

 

Açılışın ardından Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç ve davetliler sergideki fotoğrafları inceledi.

AA