100. yılda Balkan Savaşları, fotoğraf karelerinde

Görsel Sanatlar
Yunan ordusunun Yanya, Selanik gibi önemli kentleri ele geçirmesini, Kral 1′inci George ve veliaht oğlu Konstanin’in Selanik’e girişini, İstanbul’a kadar gelen Yunan zırhlı sav...
EMOJİLE

Yunan ordusunun Yanya, Selanik gibi önemli kentleri ele geçirmesini, Kral 1′inci George ve veliaht oğlu Konstanin’in Selanik’e girişini, İstanbul’a kadar gelen Yunan zırhlı savaş gemisi Averof’u ve Balkan Savaşları’ndaki cepheleri gösteren ve bugüne kadar hiç yayımlanmamış fotoğrafların da yer aldığı,100. yılda Balkan Savaşları Fotoğraf Sergisi, Atina’da açıldı.

İstanbul’a gelen Yunan savaş gemisi Averof da var  

1912′deki sınırları ikiye katlanan Yunanistan, Balkan Savaşları’nın 100′üncü yılını,çeşitli etkinliklerle kutluyor. Basın Yayın Bakanlığı,bu amaçla, başkent Atina’na, bir fotoğraf sergisi düzenledi. 

İlginç sergide, döneme ait Yunan ordusunun Yanya, Selanik gibi önemli kentleri ele geçirmesini, Kral 1′inci George ve veliaht oğlu Konstanin’in Selanik’e girişini, İstanbul’a kadar gelen Yunan zırhlı savaş gemisi Averof’u ve Balkan Savaşları’ndaki cepheleri gösteren, bugüne kadar hiç yayımlanmamış fotoğraflar yer alıyor.

Yunan gazeteleri de sergide 

Hasan Tahsin Paşa’nın, Selanik’i kan dökülmeden teslim etme kararını verirken yaverlerine “Selanik’i Yunanlar’dan aldık, Yunanlara teslim ediyoruz” dediğini yazan dönemin Yunan gazeteleri de sergide yer aldı. Osmanlı askerlerinin savaş sırasında kullandığı 1890 yapımı Mauser tüfeğiyle, Yunan askerlerinin kullandığı 1903 yapımı Mannlicher Schonauer tipi silahların fotoğrafları da dikkat çekiyor. 

Temsili resmi geçit

Bu Balkan Savaşları sırasında,Stelyo Beberaki’nin haberine göre, kan dökülmeden Yunanistan’a teslim edilen yegane kent olan Selanik’te de tarihe yön veren savaş unutulmadı. Döneminde Bizans ve Osmanlı İmparatorlukları’nın en önemli ikinci büyük kenti konumundaki Selanik’in Yunanistan’a katılmasıyla ilgili, dönemin askeri giysileriyle, temsili resmi geçitler düzenlendi. 1912′de yapıldığı gibi dönemin Osmanlı Garnizonu’na ve Selanik’in sembolü konumundaki Beyaz Kule’ye Yunan bayrakları çekildi. 

Yeni sınırları gösteren haritalar 

Kenti teslim eden Osmanlı Garnizon Komutanı Hasan Tahsin Paşa, Osmanlı yönetimi tarafından gıyabında çıkarılan bir kararla, ölüme mahkum edilmiş,Selanik’ten ayrılınca gittiği İsviçre’de hayatını kaybetmişti.

100. yılda Balkan Savaşları Fotoğraf Sergisi’nde, 1913 Bükreş Barış Mütarekesi’yle ilgili belgeler, gazete kupürleri, dergi ve kitapların yanı sıra, Yunanistan’ın Balkan Savaşları’ndan sonra edindiği yeni sınırları gösteren haritalar da meraklıların ilgisine sunuldu.

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme