Fikir

Yusuf Korkmaz: Gündemdeki Korona Virüs

Gündemden düşmeyen Korona virüsü hakkında birçok haber ve zayiat sayıları çıktı. Bu haberler neticesinde dünya global bir sorun olarak bu salgını masaya yatırmak zorunda kaldı. Halkı galeyana getirip bir fırsatçılık..

Yusuf Korkmaz: Gündemdeki Korona Virüs

Gündemden düşmeyen Korona virüsü hakkında birçok haber ve zayiat sayıları çıktı. Bu haberler neticesinde dünya global bir sorun olarak bu salgını masaya yatırmak zorunda kaldı. Halkı galeyana getirip bir fırsatçılık mı yapıldı yoksa  yeni düzeni bu şekilde mi ilerleyecek. Fütürist düşünce yapısında olan insanlar bu olayı şu şekilde değerlendirdiklerini gördüm; “ ortaya çıkan bu salgın  biyolojik silah denemesi,  askersiz ambargo, ilaç firmalarının ekonomik anlamda kalkınması ve dünya da bir kaos ortamının hazırlanması” şekline yorumları ortaya koymuşlardır.

İnsanoğlu, var olduğu günden bu zamana kadar hep salgın hastalıklar ile yüz yüze gelmişti. Ancak , Korona virüs tehlikesinin büyümesinin sebebi  tedavisinin bulunamamasıdır. Yapılan haber ve incelemeler doğrultusunda, dünya sağlık örgütleri bu alanda araştırmalar ile uğramaktadır. Nitekim, 15. yy’da “Kara Ölüm” adı ile anılan veba salgını bu virüsün yanında hiç bir şey kalmaktadır. İnsan tarihten ders çıkarmalıdır. O zamanı göz önüne aldığımız vakit Avrupa’yı kasıp kavuran bu salgın kir ve pislik doğrultusunda ortaya çıktı. Günümüze baktığımızda Korona virüsü ise aynı sonuçlardan bu denli hızlı yayılım gösterdi. “Herşeyin başı temizlik” cümlesindeki mesajı hayatın kilit anahtarı olarak kullanmalıyız. Tarihten örnek verecek olursak bu veba salgınında Müslüman alemi zarar görmemiştir. Temizlik konusunda muasır medeniyet derecesindeydik. Tarih tekerrür eder ve bu salgını ancak hijyen ve temizlik neticesinde yenmemiz mümkündür.

İlaç firmalarının kâra geçtiği ve insanoğlunun zarara girdiği bu dönemde olacaklar vahim gözüyle bakılmaktadır. Halkın aklında temel ihtiyaçlar doğrultusunda devlet tarafından bir destek sağlanıcak mı? Sorusu akıllarda geziyor. Eğer bu karantina günleri devam ederse halkın kıtlık çekmesi ön görülmektedir. Dünya liderleri olası bir yağma yani halkın haksız bir şekilde gıda temin etmesini önlemek için önlemler almış durumda ama bu kaos içinde kazanan taraf kim hala meçhuldür. Biyolojik silah denemesi oldu düşünülmekte. Bir yandan haklı olarak görmekteyim 20 ve 21. Yüzyıllarda çok fazla salgın ortaya çıktı. Çaresi ise çok fazla insan öldükten sonra bulunması akıllarda soru işaretleri bırakmaktadır. Ben bir düşünür olarak bu kaostan en kârlı kim çıkarsa onun bir parmağı olduğunu düşünüyorum.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL