Euro Politika yayın hayatına başladı

Fikir
Avrupa Birliği Politikaları Dergisi Euro Politika yayın hayatına başladı. Üç aylık periyotlarla yayınlanması planlanan dergi,  birinci sayısı olan Ocak-Şubat-Mart sayısıyla raflardaki yerini aldı...
EMOJİLE

Avrupa Birliği Politikaları Dergisi Euro Politika yayın hayatına başladı. Üç aylık periyotlarla yayınlanması planlanan dergi,  birinci sayısı olan Ocak-Şubat-Mart sayısıyla raflardaki yerini aldı.

Derginin yayın yönetmenliği koltuğunda Yusuf Ertuğral otururken, editörlüğünü Ali İzzet Keçeci, editör yardımcılığını ise Burcu Demir yürütüyor.

Avrupa’da Yükselen Aşırı Sağ

Avrupa Birliği Politikaları Dergisi Euro Politika, ilk sayısında kapak konusunu ‘Avrupa’da Yükselen Aşırı Sağ’ olarak belirledi.

Yusuf Ertuğral köşesinde “Liberal Avrupa ve Sosyal Avrupa Tartışması Gölgesinde Avrupa’da Aşırı Sağ’ın Yükselişi” başlığını kullanırken Ali İzzet Keçeci Yunanistan’ın demokrasi serüvenini ele aldı. Dergi yazarlarından Ömür Kurt ise “AB üyesi ülkelerdeki demokrasi kültürünüTürkiye’dekinden gelişmiş midir?” sorusuna cevap aradı. Ayrıca Erol Arslan, Burcu Demir, Cansu Arısoy ve Tuğba Ongan Yiğitel de dergiye yazılarıyla katkı sağladı.

 “Europa ve Zeus’un yolundan Avrupa Birliği politikalarına uzanacağız”

Dergi editörü Ali İzzet Keçeci sunuş yazısında Euro Politika dergisinin ilk sayısını ve dergiyi çıkarma amaçlarını anlattı. Keçeci’nin yazısının bir bölümü şöyle;

Güzelliği dillere destan Fenikeli Europa’nın boğa kılığına giren Zeus tarafından kaçırılmasının üzerinden uzunca bir zaman geçti. Bu sürede pek çok medeniyet tarih sahnesine çıktı ve indi, o günden bugüne çok şey değişti ancak Europa’nın ayak bastığı topraklara verilen isim değişmeden bugünlere geldi.

Avrupa kıtasının isim hikayesi işte böyle başladı, modern Avrupa’nın doğuşu ve onun politik hayatı ise bu kadar tatlı bir kaçırma hikayesine hiç benzemedi. Savaşlar, göçler, işgaller, sömürgeler, yeniden doğuş, modern sanat, medeni kuramlar birbirini izledi.

İşte bizde tam buradan başlayıp bugünlere gelecek bir yol izlemek istedik ve Europa ve Zeus’un yolundan Avrupa Birliği politikalarına uzanan alanda EURO POLİTİKAYI çıkarmayı düşündük. Bir avuç idealist akademisyen ve akademisyen adayının bir araya gelmesi ile oluşan bu yayın ne kadar yayın hayatında kalır bilinmez ancak, her başlangıç güzellikleri ve iyi dilekleri beraberinde getirir.

Avrupa Birliğinin içinde bulunduğu koşullar ve bölge politikaları başta olmak üzere, son yaşanan terör hadiseleri ışığında Avrupa’da yaşanan aşırı sağın yükselişi ve etkileri, bunun yanı sıra üye ülkelerin birlik ile ilişkileri de üzerinde durmak istediğimiz konulardandır.

Ekonomik değerleri birlik ülkelerini sürekli düşündüren Yunanistan’ın demokrasi sürecine değindiğimiz gibi, AB’nin temel değerlerinden olan demokrasiyi de yine anlatmaya ve açıklamaya çalıştık. Kısacası ilk sayı için elimizden geleni yaptık ve beğeninize sunduk.

Bilinmeyeni ortaya koymak ya da yeni bir şey keşfetmek gibi bir iddiamız yok, ancak olan üzerinden farklı bir pencere açmak ve Euro Politika olarak Avrupa Politikalarına ışık tutmak, bunu yaparken de akademik etik ve bilimsel bilginin ışığı dışında bir kaygımız olmadığını da belirtmek isteriz.

Euro Politika Dergisi’ne Nasıl Ulaşılır?

Euro Politika dergisine Mephisto ve NT mağazaları başta olmak üzere pek çok kitabevinden ulaşılabilecek. Ayrıca online satış kanallarından dergiye erişmek de mümkün olacak.

 

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku gidermefanusturservismerkezi