‘Zarif’ Mektuplar Kitaplaşıyor

Etkinlikler
Son dönem Türk şiirinin ustalarından Cahit Zarifoğlu‘nun Mavera dergisinde okuyucularına yazdığı açık mektuplardan sonra, yakın dostlarıyla yaptığı mektuplaşmalar da elle tutulur hale geliyor. Ş...
EMOJİLE

Son dönem Türk şiirinin ustalarından Cahit Zarifoğlu‘nun Mavera dergisinde okuyucularına yazdığı açık mektuplardan sonra, yakın dostlarıyla yaptığı mektuplaşmalar da elle tutulur hale geliyor.

Şairin bütün eserlerini basan Beyan Yayınları, geçtiğimiz yıl içinde Zarifoğlu‘nun Mavera Dergisi‘nde okuyucularına yazdığı açık mektupları kitaplaştırmıştı. Yayınevi şimdi de Zarifoğlu‘nun, dostları ve okurları ile özel yazışmalarını kitaplaştırmayı düşünüyor.

Cahit Zarifoğlu, bilindiği gibi şairliğinin yanında çeşitli dergi ve gazetelere de katkıda bulunuyor; buralarda genç yazar ve şairlerin mektuplarını, gönderdikleri yazı ve şiir çalışmalarını değerlendiriyordu. Zarifoğlu, bununla da yetinmeyip, kurucu kadrosunda yer aldığı Mavera‘da ‘Okuyucularla’ isimli bir bölümde de yazılar yazıyordu. Ayrıca, Türkiye‘de ve yurtdışında dergiye abone bulunması ve ciltlerin satılması ile ilgili, eline geçen her adrese, bıkıp usanmadan mektuplar gönderiyordu. Zarifoğlu‘nun bu mektuplar için yüzlerce adresten oluşan bir listesinin olduğu da biliniyor. Şimdilerde benzer bir liste Zarifoğlu‘nun dostlarına gönderdiği mektuplar için hazırlanıyor. Kitabın editörlüğünü yapacak olan şair Mustafa Özçelik, Zarifoğlu‘nun mektuplarının bulunması muhtemel kişilerin bir listesini yapmış ve bu isimlerle temasa geçmeye başlamış. Oluşan listede, Rasim Özdenören, Talat Sait Halman, Hasan Aycın, Seyfettin Ünlü, Nazif Gürdoğan, Ali Haydar Haksal, Mustafa Çelik, Ferman Karaçam, D. Ali Taşçı, Özcan Ünlü, Necati Polat, Şakir Kurtulmuş gibi isimler yer alıyor.

Özçelik, çalışmanın tamamlanması için Zarifoğlu‘nun dostlarının katkılarına ihtiyaç duyduklarını söylüyor. Elinde Cahit Zarifoğlu‘ndan mektup bulunan yahut bu konuda bilgi sahibi olanlar, (m.ozcelik26@gmail.com) adresinden iletişime geçebilir. Böylelikle, usta şairin bulunabilecek bütün mektupları kitap haline getirilecek.

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme