Zabunyan İstanbul Modern’de

Etkinlikler
İstanbul doğumlu Sarkis Zabunyan‘ın  50 yıllık sanatsal yaşamının tüm evrelerini yeniden yorumladığı sergi hakkında düzenlenen basın toplantısında konuşan Zabunyan, mekanda çok farklı bir s...
EMOJİLE

İstanbul doğumlu Sarkis Zabunyan‘ın  50 yıllık sanatsal yaşamının tüm evrelerini yeniden yorumladığı sergi hakkında düzenlenen basın toplantısında konuşan Zabunyan, mekanda çok farklı bir sergi oluşturduğunu belirterek, “İstanbul’daki bir müze içinde bir sergi doğurmayı denemek istiyordum. Müzeyi bir atölye gibi kullanarak buranın bir sergiye dönüşmesini istedim” dedi. Oluşturduğu sergiyi tüm detayıyla hiçbir şey gizlemeden sunduğunu belirten Zabunyan, şöyle konuştu:

Hiçbir yerde yapmadığım bir sergi tipi. Başka yerlerde deneyip geliştirdiğim bir şeyi tekrar etmek istemedim. İstanbul’da, 500’e yakın sergi oluşturdum böyle bir sergiyi daha önce oluşturmamıştım. Çok katmanlı oldu. Büyük görüntüler göreceksiniz. Bu görüntüler size renkler ve mekanlar açacak. Bu mekanların içine (Ben bunları tanımıyorum) demeden girmenizi, büyük bir tiyatro sahnesi içinde dolaşmanızı istiyorum. Çok çok uzun bir filmin montajına katılmanızı istiyorum.”

İstanbul Modern Sanat Müzesi’nin baş küratörü Levent Çalıkoğlu da Zabunyan’ın 1938 yılında doğduğu şehir İstanbul’u 1964 yılında terk ettiği ve ilk sergisi “Çaylak Sokağı”nı yine İstanbul’da açtığını söyledi.

Sergide Zabunyan’ın kişisel arşivine dalarak şuana kadar çektiği görüntülerin burada bir atlas oluşturduğunu dile getiren Çalıkoğlu, fotoğrafların aralarına gündelik hayattan figürleri, sokağın hayatını sıkıştırdığını anlattı.

Sanatçının belli aralıklarla gelip giderek bazı eserleri güncelleyeceğini belirten Çalıkoğlu, serginin inşa halindeki bir sitenin üretimiyle ilgili olduğunu ifade etti. Çalıkoğlu, “Sarkis sergi ile kendi web sitesinin tarihine ve oluşturmayı istediği şehrin sokaklarına vurgu yapıyor” dedi. Bugün açılacak sergi, 10 Ocak 2010 tarihine kadar açık kalacak.

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme