Yepyeni Bir Festival

Etkinlikler
İstanbul 2010 Kültür Başkenti çalışmalarına destek olmak ve İstanbul’u aynı zaman da Klasik Müziğin de başkenti yapmak amacıyla düzenlenen Uluslararası İstanbul Klasik Müzik Festivali 16-20 Ekim...
EMOJİLE

İstanbul 2010 Kültür Başkenti çalışmalarına destek olmak ve İstanbul’u aynı zaman da Klasik Müziğin de başkenti yapmak amacıyla düzenlenen Uluslararası İstanbul Klasik Müzik Festivali 16-20 Ekim 2010 tarihlerin de İstanbul Aya Irini Müzesinde gerçekleştiriliyor.

Kültür ve Turizm Bakanlığı ile İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı’nın katkılarıyla düzenlenen ve bu yıl ki teması Cross Over olarak belirlenen festival kapsamında Avrupa ve Amerika’nın önde gelen klasik müzik gruplarına yer verilirken festival aynı zaman da düzenlenecek alternatif etkinliklerle de toplumun klasik müzik ile yakından içsel bir bağ kurmasına da katkı verilecek.

16 Ekim 2010’da Amerika’nın önde gelen Quartetlarından Quartet San Fransisco ile başlayacak olan festival de dünyanın en önemli piyanistlerinden kabul edilen klasik müziğin dahi prensi “Maksim Mrvica”, 1997 Yılında Titanik filmine yaptıkları müzikler nedeniyle tüm dünya da haklı bir şöhrete ulaşan I Salonisti, Klasik Müziğin altın kızları Ahn Trio ise festivalin en önemli sürprizlerinden.

Festivalin bir diğer sürprizi ise Beatles’ın Yesterday isimli şarkısı gibi bir çok eseri Mozart’ın tarzıyla çalan ve Avrupa’nın önde gelen piyanistlerinden biri kabul edilen Galina Vracheva.
Türkiye’nin önde gelen Türkülerinden bazılarını yine Mozart’ın tarzıyla da yorumlayacak olan Vracheva İsviçre’nin yoğun çabaları sonrasın da bu ülkenin vatandaşlığına geçerek müzik hayatını İsviçre’de sürdürmeye karar vermişti.

Buna göre Festival Programı ise şu şekilde düzenlendi:

  • 16 Ekim 2010 Quartet San Fransisco
  • 17 Ekim 2010 Maksim Mrvica
  • 18 Ekim 2010 Galina Vracheca
  • 19 Ekim 2010 I Salonisti
  • 20 Ekim 2010 Ahn Trio
Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme