Yazı Medeniyetine ‘Sütun’ Desteği

Etkinlikler
Röportaj: Selim Sebilci Sütun yayınlarının kuruluş amacı ve yayın politikası nedir? Sütun yayınları, kalem ve yazı medeniyetimizi geleneksel değerler üzerinde yükseltme gayesi ile yayın hayatına ...
EMOJİLE

Röportaj: Selim Sebilci

Sütun yayınlarının kuruluş amacı ve yayın politikası nedir?
Sütun yayınları, kalem ve yazı medeniyetimizi geleneksel değerler üzerinde yükseltme gayesi ile yayın hayatına merhaba dedi. Yayınevimiz, Doğudan yükselen ışık ve irfanla Batı modernizmini en iyi şekilde harmanlama gayesiyle yola çıktı.

Edebiyatı ve yazıyı araç olarak değil ‘sanat’ olarak görüyor ve öyle kabul edilmesi gerektiğine inanıyoruz. Kültür mirasımıza; dil, fikir, düşünce ve hayata dair eserler kazandırmak isteyen yayınevimizin, temel aldığı ilkeler içinde; dil, üslup ve muhtevanın önemli bir yeri var. Biz, yoz bir dil ve işçilikten-üsluptan yoksun olan fikrin hem okura hem de sanata hürmetsizlik olduğuna inanıyoruz. Bu yüzden de üslubu önemsiyor ve Cemil Meriç’in ifadesiyle: “Üslup, şahsiyettir.” diyoruz.

Yayınevinizin öncelikle basmayı planladığı edebi türler hangileri, bu türlerde aradığınız özellikler nelerdir?
Yayınevimiz, kaliteli olması şartıyla; hikâyeden, romana; denemeden, şiire; geziden, hatıraya kadar bütün edebi türlere açık. Bu geniş yelpazedeki yayıncılık hedefimiz, popüler eserlerden ziyade uzun ömürlü ve edebiyat dünyamızda kendisine yer edinip yarına kalabilecek eserler vermektir. Bu kaygıyı taşıdığımız içindir ki bize ulaşan dosyaları bir ön elemeye alıyor, ön elemeden geçenleri de ayrıca bir değerlendirmeye tabi tutuyoruz. Yazarlardan gelen dosyalara ek olarak eksikliğini hissedip yazılmasında fayda mülahaza ettiğimiz konularda konu üzerinde kendisini ispat etmiş kimselere projeler götürüp telif eserler kaleme aldırtıyoruz. Bütün bunları yapmaktaki amacımız; yaptığımız işin saygınlık ve ciddiyetinin farkında oluşumuzdandır.

Yayın çizginizde geleneğin yeri nedir?
Sütun yayınları olarak gelenekten beslenip geleceğe bakan bir düşünce ve edebiyatın adresi olmak için yola çıktık. Edebiyatta bir adres olmanın zor bir iş olduğunun farkındayız ama bunun imkânsız olmadığını biliyoruz. Genç bir yayınevi olduğumuz için adres olma konusunda genç kalemleri özellikle cesaretlendirirken usta kalemlere de kapımızı her daim açık tutuyoruz. Eser yayımlarken ünden ve popülariteden ziyade üsluba, dile ve muhtevaya önem veriyoruz.

Size ulaşan dosyalar üzerinde ne tür bir çalışma yapıyorsunuz?
Yayınevimiz eser yayımlarken hem okurun beklentilerini hem de yazarın hassasiyetlerini göz önünde bulunduruyor. Beklentilerin karşılanması ve hassasiyetlerin korunması için kitaplarımızın editoryal çalışmalarını titizlikle yapıyor ve bu dengenin sağlanması adına çok ince eleyip sık dokuyoruz.

Yayınevinizi tarif edersiniz?
Gelenekten aldığı güçle geleceğe bakan, edebiyatı popülariteye kurban etmeyen, okur ve yazar haklarına saygılı, ciddiyeti ve saygın duruşu ilke edinmiş bir yayınevi.

Teşekkür ederim.
Ben teşekkür ederim…

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme