Yaman Dede’nin Aşkıyla…

Etkinlikler
Yahya Kemal’in "Yüz sürdü hak-i payine çok müslüman dede/ Molla-yı Rum görmedi sende Yaman Dede" beytiyle medhettiği Yaman Dede’nin (1887-1962) aşkı, dünyaya veda etmesinin üzeri...
EMOJİLE

Yahya Kemal’in "Yüz sürdü hak-i payine çok müslüman dede/ Molla-yı Rum görmedi sende Yaman Dede" beytiyle medhettiği Yaman Dede’nin (1887-1962) aşkı, dünyaya veda etmesinin üzerinden yarım asır geçmesine rağmen hâlâ dillerden düşmüyor.

 

Asıl adı Mehmed Abdulkadir Keçeoğlu olan Yaman Dede, bugün Fatih Ali Emiri Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilecek bir etkinlikle anılıyor. Doç. Dr. Emin Işık’ın konuşmacı olarak katılacağı program, ‘Yaman Dede’nin hayatının anlatıldığı sinevizyon gösterisi ile başlayacak. Seyfullah Kartal’ın ‘Yaman Dede’nin şiirlerini okuyacağı programda Mustafa Demirci de Dede’nin bestelenmiş eserlerini seslendirecek. Kayseri’nin Talas ilçesinde bir Rum ailesinin çocuğu olarak dünyaya gelen Dyamandi’nin gönlünde Farsça hocasının tahtaya yazdığı Mevlânâ’ya ait bir beyitle gönlünde aşk ateşi yanmaya başladı. İleriki yıllarda Müslümanlığı kabul eden Yaman Dede, 75 yaşında İstanbul’da Hakk’a yürüdü.

 

Zaman

 

Zaman

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme