Uzuner’in “İstanbullular”ı Şimdi Çizgi Roman

Etkinlikler
Şehirler şehri, imparatorlar gözdesi İstanbul’un Buket Uzuner’in kaleminden romanı: İSTANBULLULAR, şimdi de Ayşe Nur Ataysoy’un çizgileriyle çizgi roman olarak şehrimize armağan. Yaz...
EMOJİLE

Şehirler şehri, imparatorlar gözdesi İstanbul’un Buket Uzuner’in kaleminden romanı: İSTANBULLULAR, şimdi de Ayşe Nur Ataysoy’un çizgileriyle çizgi roman olarak şehrimize armağan.

Yaz 2005. İstanbul Atatürk Havalimanı. Modernitenin ve şehrin sınırlarında genetik bilimciden gurbetçi işçiye, taksi şoföründen ünlü bir heykeltıraşa, tuvalet temizlikçisinden mimarlar odası eski başkanına kadar İstanbullu 15 kişinin yolları kesiştiğinde yüzyılımızın göçlerle genişlemiş İstanbul’undan ve dolayısıyla Türkiye’sinden bir kesitle karşılaşıyoruz. Bir İstanbul romanının olmazsa olmazı aşk elbette başköşede yer alıyor.

12 yıl önce hayatını değiştiren trajik bir olayı İstanbul’la özdeşleştirerek şehri terk edip New York’a yerleşen bilim kadını-akademisyen Belgin,  New York’ta bir sergi açılışında tanıştığı ünlü Türk heykeltıraş Ayhan ve diğerleri… Bir yanda her türlü ihanetten çok çekmiş biri olan Belgin’i ürküten İstanbul’a ve Ayhan’a olan aşkı, diğer yanda Belgin’e sırılsıklam âşık olan Ayhan’ın tıpkı İstanbul’a duyduğu ürpertili hayranlık gibi bu aşktan da ürkmesi.

Bütün bunları seyrederek bizlere aktaransa,  imparatorluklar şehri; Pagan, Hıristiyan ve Müslüman kültürüyle yoğrulmuş, görmüş geçirmiş, soylu, dünyanın 2700 yıldır menopoza girmemiş tek dişisi, güzeller güzeli, şehirler ecesi İstanbul’un kendisidir.

Büyük bir tehdit altında başlayan gerilim dolu dört saat boyunca İstanbul, Belgin ile Ayhan’ı kendisi ve aşkla hesaplaşmaya zorluyor.

Buket Uzuner’in çok satan İstanbullular romanı şimdi de görsel dünyanın kurgu ve anlatım özelliklerini kullanarak hayat buluyor. Şehirler şehri, imparatorlar gözdesi İstanbul’un Buket Uzuner’in kaleminden romanı şimdi grafik tasarımcı Ayşe Nur Ataysoy’un çizgileriyle Türkçe ve İngilizce olarak kitapçılarda!

on5yirmi5.com
 

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme