Uzaylı Çocuk Mardin’e Gelirse!..

Etkinlikler
Geçtiğimiz günlerde ‘açılım’ı çocuk diliyle anlatan bir kitap yayımlandı. Farklı dil ve farklı kültürdeki insanların kavga etmeden yüz yıllardır nasıl bir arada yaşadığının konu edildiği k...
EMOJİLE

Geçtiğimiz günlerde ‘açılım’ı çocuk diliyle anlatan bir kitap yayımlandı. Farklı dil ve farklı kültürdeki insanların kavga etmeden yüz yıllardır nasıl bir arada yaşadığının konu edildiği kitabın adı Uzaylı Çocuk Ulya Mardin’de. Eserin yazarı Nuran Turan.

Türkiye uzun süredir demokratik açılımı konuşuyor. Başbakan Tayyip Erdoğan, bir araya geldiği sanatçı ve yazarlardan kardeşlik projesi adını verdiği açılıma destek istiyor. Sanatçılar bu talebi olumlayarak eserlerinde yer verecek mi zaman gösterecek. Geçtiğimiz günlerde açılımı çocuk diliyle anlatan bir kitap yayımlandı. Farklı dil ve kültürdeki insanların kavga etmeden yüz yıllardır nasıl bir arada yaşadığının konu edildiği kitabın adı Uzaylı Çocuk Ulya Mardin’de. Eserin yazarı Nuran Turan.

Erdem Yayınları‘ndan çıkan kitapta uzaylı çocuk Ulya’nın yolu bir kitap vesilesiyle Mardin’e düşer. Ulya burada ayrı milletlere ve kültürlere sahip ama yüreklerinin dilleri aynı olan, sevgiyi tanıyan ve hayatlarını ona göre düzenleyen insanların maceralarına tanık olur. Mardin’de Türkçenin dışında Kürtçe, Arapça, Süryanice hatta Ermenice konuşan insanlar vardır. Kitabın çocuk kahramanlarının ismi Neval, Şeyhmus, Janet, Aram, Arsel’dir. Çocuklar birden fazla dilde konuşarak anlaşırlar.

Nuran Turan sohbetimize "Ulya Mardin’de bir açılım kitabı olarak okunabilir." sözleriyle başlıyor. Kitaptaki hikâyeyi kendisine ilham ednin eski İstanbul Valisi Muammer Güler‘in eşi Neval Hanım olduğunu söylüyor. Neval, kitapta anlatılan çocuk kahramanlardan biri. 12 yaşına kadar Mardin’de kalan, Arapça da bilen Neval Güler bir toplantıda hikâyesini Nuran Turan’la paylaşmış ve bu kitap ortaya çıkmış. Turan, bu kitaptan daha önce de Neval Hanım’ın başından geçen bir olayı "Neval Anne" adıyla kitaplaştırdığını ifade ediyor.

Nuran Turan 60’tan fazla çocuk kitabına imza atmış bir yazar. Aynı zamanda bir iş kadını. Kendi aile şirketinde yöneticilik yapıyor. İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi İşletme İktisadı Enstitüsü mezunu Bir dönem Milliyet Gazetesi’nde muhabir olarak çalışmış. Üç oğlu ve üç torunu var. Yazarlık serüveni 1994 yılında başlamış Turan’ın: "Çocuklarıma masallar, hikâyeler anlatırdım. Daha sonra torunlarıma anlatmaya başladım. Oğlum iş sebebiyle Amerika’ya gitmişti. Torunum Serdar’a masalları kasete okuyup gönderiyordum. Oğlum, anne bu öyküleri kitaplaştırsana deyince, yazarlık serüvenimiz başlamış oldu.

Usta yazar kitap konularını "milli manevi değerleri, örf ve geleneklerimiz"i dikkate alarak seçiyor. Öykülerinde Mevlânâ, Yunus Emre, Nasreddin Hoca gibi Türk büyüklerinin yanı sıra Kapadokya, Dolmabahçe Sarayı, Pera Palas, Rumeli Hisarı, Kız Kulesi, Kapalıçarşı, Topkapı gibi mekanları konu ediniyor. Şimdilerde Ayasofya’yı yazıyor.

Büyükler de okuyabilir

Erdem Yayınları, Nuran Turan‘ın bütün eserlerini yeni bir formatta yayımlıyor. Bugüne kadar yayımlanmış eserlerden bazıları şunlar: Uzaylı Çocuk Ulya Mardin’de, Uzaylı Çocuk Ulya Topkapı Sarayı’nda, Nur Ana, Sordum Sarı Çiçeğe Kapadokya’nın Sırları, Neval Anne, Gılgamış, Serdar’ın Zaman Yolculuğu, Mevlânâ İnternette, Nasreddin Hoca Eğlence Köyü, Nevruz Şenliği Aspendos’ta, 23 Nisan Sünnet Düğünü, Şakacı Saksağanlar, Kırmızı Balıklar, Yusufçuk, Posta Güvercini.

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme