Ünlü gezginlerin izinde…

Etkinlikler
Jules Verne’in izinde Karadeniz, Piri Reis’in Akdeniz Rotası ve Evliya Çelebi’nin Balkanlar’daki ayak izleri… Altın Yollar Fotoğraf Sergisi 26 Aralık’a kadar Sanat...
EMOJİLE

Jules Verne’in izinde Karadeniz, Piri Reis’in Akdeniz Rotası ve Evliya Çelebi’nin Balkanlar’daki ayak izleri… Altın Yollar Fotoğraf Sergisi 26 Aralık’a kadar Sanat Limanı’nda.

İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti etkinlikleri arasında yer alan ve Özdem Petek’in küratörlüğünde gerçekleşen Altın Yollar projesi, “Sanatçılar modern çağın seyyahlarıdır” fikriyle yola çıktı ve geçtiği her şehirde büyük ilgi gördü. Her yolculukta bir yazar, bir fotoğrafçı, bir karikatürst, bir belgesel ekibi ve müzik gruplarının oluşturduğu sanatçı ekipleri yer aldı.

Altın Yollar Sergisi’nde, bu yolculuklara katılan Arif Aşçı, Özcan Yurdalan ve Serkan Taycan, farklı coğrafyalarda çektiği fotoğraflarla farklı kültürlerin renklerini ve zenginliklerini İstanbul’a getiriyor.

Jules Verne’in İzinde Karadeniz
Projenin ilk etabı “Jules Verne’in İzinde” yapıldı. Ünlü Fransız yazarı Jules Verne’in “İnatçı Keraban Ağa” adlı romanından esinlenerek çıkılan bu yolculukta sanatçılar, tıpkı roman kahramanı Keraban Ağa gibi İstanbul’dan yola çıktılar, Karadeniz kıyılarını baştan sona dolaşarak İstanbul’a geri döndüler. Serginin konukları, Arif Aşçı’nın fotoğraflarını izlerken, Bulgaristan’ın Varna, Romanya’nın Köstence, Ukrayna’nın Odessa, Gürcistan’ın Batum kentlerine bir yolculuğa çıkacaklar.

Piri Reis’in İzinde Akdeniz
Projenin ikinci etabı olan “Piri Reis’in İzinde”, büyük Türk denizcisi ve haritacısının Akdeniz’deki izlerini takip etti. Bu proje kapsamında Piri Reis’in “Kitab-ı Bahriye” adlı eserinde, haritalarını çizdiği ve sosyo-kültürel dokularına ilişkin gözlemlerini aktardığı liman kentleri, 500 yıl sonra yeniden ziyaret edilerek bu kentlerde kültürel etkinlikler gerçekleştirildi. Özcan Yurdalan, Cenova, Napoli, Tunus, Palma de Mayorca, Barselona, Atina ve İskenderiye’yi her biri Akdeniz’in ruhunu çok iyi yansıtan bu liman kentlerinin çok sesli kültürünü ve yüksek enerjini çektiği fotoğraflarla ölümsüzleştirdi.

Evliya Çelebi’nin İzinde Balkanlar ve Orta Avrupa
“Altın Yollar”ın son rotası “Evliya Çelebi’nin İzinde” Balkanlar’a oradan Orta Avrupa’ya uzandı. 9 ülkede 20 şehri kapsayan yolculukta, Filibe’den Viyana’ya Osmanlı kültürünün izleri takip edildi. Serkan Taycan’ın bu yolculukta çektiği fotoğraflar, sanatseverleri Evliya Çelebi’nin izinde Manastır, Üsküp (Makedonya), Prizren (Kosova), Belgrad (Sırbistan), Saraybosna, Mostar, Travnik (Bosna-Hersek), Zigetvar, Pecs, Budapeşte (Macaristan), Viyana (Avusturya), Nürnberg, Mannheim, Dortmund ve Oberhausen’a (Almanya) götürecek.

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme