Ucuz Kitap Nasıl Alınır?

Etkinlikler
Okurun korsan kitap almasının tek bir sebebi var; ucuz olması. Ucuz ama korsan olmasın diyenler ise türlü yollar deniyor. Ucuza kitap almanın yöntemlerini nelerdir acaba? Yayınevleri, yazarlar korsan ...
EMOJİLE

Okurun korsan kitap almasının tek bir sebebi var; ucuz olması. Ucuz ama korsan olmasın diyenler ise türlü yollar deniyor. Ucuza kitap almanın yöntemlerini nelerdir acaba?

Yayınevleri, yazarlar korsan kitaplara karşı amansız bir mücadele veriyor. Ama malasef hâlâ emek hırsızlığının önüne geçilemedi. İnsanların korsan kitap almasının tek bir sebebi var; ucuz olması. Ucuz ama korsan olmasın diyen okurlar ise türlü yollar deniyor. Ucuza kitap alanlar bunun yolunu ve yöntemini diğer okurlarla da paylaşıyor. İşte internetteki kitap forumlarında ve okuma gruplarında dolaşan, uygun fiyata kitaba ulaşmanın yolları:

1-Taksitle alın
: Kitapçıların sayısının belli olduğu şehirlerde, taksitle kitap almak pek yaygın. Çünkü kitapçıyı bütün şehir tanır, çok kitap alan okuru da kitapçı. Tanışıklığın yanında karşılıklı güven vardır. Dolayısıyla kredi kartı araya sokulmaz. Doğrudan kitapçının kara kaplı defterine bir hesap açtırılır ve takside girilir. Ankara‘daki Bileşik Kitabevi, müşterileriyle böyle bir ilişki kurmuş. Parası olmayan, eli ne zaman bollaşırsa o zaman borcunu ödeyebiliyor.

2-Büyük market zincirlerinden ucuza alın: Market zincirleri yayınevlerinden büyük miktarda alımlar yaptığı için özellikle popüler kitapları oldukça uygun fiyata satabiliyorlar. O sebeple olsa gerek forumlarda okurlar birbirlerine "Tansaş’ta Elif Şafak’ın son kitabı şu fiyata gidin alın. Migros’ta Senai Demirci’nin kitabı çok ucuz kaçırmayın." gibi önerilerde bulunuyorlar.

3-Eskileri sat yenileri al: Okurların bir başka ucuza kitap edinme yolu da eskisini satıp yenisini alma. Kitap koleksiyoneri değil sırf okuyucusu iseniz, kitabı elinizde tutmanıza gerek yok. Okuduğunuz kitap bırakın kitaplığınızda değil zihninizde ve gönlünüzde yer edinsin. Hatta tanıdık bir kitapçıdan alırsanız zamanla takas sistemine dönebilirsiniz. Tabii ikinci el kitap satan kitapçıları tercih etmelisiniz. Öneride bulunanların yazdığına göre, zamanla kitapçılar takas için 2-3 lira gibi cüzi bir ücret almaya başlıyormuş. Yani neredeyse bedavaya geliyor.

4-İnternet sitelerinden al:
Kitapyurdu.com ve idefix.com gibi siteler de kitabı uygun fiyata satıyor. Dolayısıyla forumlarda ucuza kitaba ulaşmanın yolları olarak bu sitelerin adresleri de çokça geçiyor.

5-Korsana hayır ama… "Bilgiye giden her yol mübahtır" anlayışındaki okurlar özellikle çok pahalı kitapların korsanını tercih ettiklerini yazıyor. Şunu da eklemeyi ihmal etmiyorlar: "Korsana hayır tabiî ki. Fakat ne yapalım orjinali çok pahalı!" Siz yine de bu son teklife kulak asmayın.

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme