Üç Mevlit Bir Kitapta

Etkinlikler
Anadolu’nun bazı yörelerinde okunmakta olan üç farklı mevlit bir kitapta toplandı. Es-Seyyid Osman Hulûsi Efendi Vakfı‘nın Nasihat Yayınları arasında yayımladığı "Üç Bülbülden G...
EMOJİLE

Anadolu’nun bazı yörelerinde okunmakta olan üç farklı mevlit bir kitapta toplandı.

Es-Seyyid Osman Hulûsi Efendi Vakfı‘nın Nasihat Yayınları arasında yayımladığı "Üç Bülbülden Güllerin Efendisine / Darende’de Okunan Üç Mevlid-i Şerif" adlı kitapta Şemseddin Sivâsî, Salih Nihânî ve İhramcızâde İsmail Hakkı Toprak Efendi’nin mevlitleri yer alıyor. Kitabı Doç. Dr. Alim Yıldız yayıma hazırlamış.

"Ey Hadâ-vendî tüvânâ pâdişâh/Yerde gökde senden özge yok ilâh" beytiyle başlayan mevlidin müellifi Şemseddin Sivâsî, 16. asırda yaşamış önemli bir mutasavvıf. Somuncu Baba’nın neslinden olan ve 1888’de Darende’de vefat eden Nihânî’nin mevlidi sadece Nur-i Muhammedî ile Peygamber’in (sas) doğumu hadisesini ele alıyor. 1969’da vefat eden İsmail Hakkı Efendi’nin mevlidi ise ‘Yâre Yâdigâr’ ismini taşıyor. 191 beyitlik ‘Yâre Yâdigâr’ "Daha birçok zuhûr etti havârık/ Yazdılar hepsin eslâf-ı sevâbık/ Velâkin bu âsî ettim ihtisâr / Ve ismine dedim Yâre Yâdigâr" ifadeleriyle sona erdiriyor.

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme