Türkiye’nin Bozulan Düşünü Yazdı

Etkinlikler
Pamuk, Atatürk’ün Cumhuriyet’i kurmasından, Batılı devrimler yapmasından bahsederek başladığı yazısında; "1950 ve 1960’larda okulda okutulan kitaplarda Avrupa pembe bir efsane k...
EMOJİLE

Pamuk, Atatürk’ün Cumhuriyet’i kurmasından, Batılı devrimler yapmasından bahsederek başladığı yazısında; "1950 ve 1960’larda okulda okutulan kitaplarda Avrupa pembe bir efsane kıtaydı… Biz de bu gül pembesi Avrupa düşüne kucak açmak, hatta onu taklit etmek durumundaydık" ifadelerine yer verdi.

Pamuk, Türkiye’de en çok Batı karşıtı olan düşünürlerin bile gücünü kabul ettiği ‘gül pembesi Avrupa düşünün’ solduğunu savundu. Türkiye’nin Avrupa’ya olan inancını yitirdiğini belirten Pamuk, bunun nedenlerini şöyle açıkladı: "Bu, Türkiye eskisi kadar yoksul olmadığı için olabilir. Şimdilerde ordu tarafından yönetilen bir köylü toplumu olmadığı, güçlü bir sivil toplumu olan dinamik bir halk olduğu için de olabilir. Ve tabii bir de son yıllarda Türkiye ve AB arasında yavaşlayan müzakereler var neden olarak. Ne Avrupa’da, ne de Türkiye’de, yakın gelecekte üyeliğe dair gerçekçi bir umut var."
.

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme