Türkçe’nin Başkenti Karaman!

Etkinlikler
TÜRKSOY tarafından Karaman‘da, yurt içi ve dışındaki bütün Türkçe eserlerin sergileneceği Türkçe Müzesi ve Türkçe İhtisas Kütüphanesi, 21 haziranda Türk Dil Bayramı’nda açılacak. Karaman B...
EMOJİLE

TÜRKSOY tarafından Karaman‘da, yurt içi ve dışındaki bütün Türkçe eserlerin sergileneceği Türkçe Müzesi ve Türkçe İhtisas Kütüphanesi, 21 haziranda Türk Dil Bayramı’nda açılacak.

Karaman Belediye Başkanı Kamil Uğurlu, yaptığı açıklamada, Karaman Belediyesi olarak daha önce açıkladıkları Türkçe İhtisas Kütüphanesi ve Türkçe Müzesi için çalışmaların hız kazandığını söyledi.

Türk Dil Bayramı‘nın 21 haziranda başlayacak kutlamalarında kütüphane ve müze açılışı yapacaklarını ifade eden Uğurlu, ”Bugün dünyada 250 milyon, başka bir iddiaya göre de 400 milyon insanın konuştuğu, konuşurken de insanların gönüllerinde çiçekler açtıran Türkçenin başkenti gerçek anlamda Karaman’dır” dedi.

Uğurlu, Türkçe’nin en güzel Karaman‘da konuşulduğunu dile getirerek, bu bağlamda Karaman‘ın ”Türkçenin başkenti” sıfatını daha iyi taşıması için projeler ürettiklerini anlattı.

Türkçe İhtisas Kütüphanesi ve Türkçe Müzesi‘nin Karaman için geç kalınmış projeler olduğunu vurgulayan Uğurlu, ”Biz Türkçe ile alakalı şimdiye kadar yapılmış ne kadar eser varsa, ulaşabildiklerimizin orijinalini, ulaşamadıklarımızı da dijital ortamda tamamen toplayıp Türkçe’nin araştırma merkezini oluşturacağız. Türkçe basılan bütün eserler, orijinal, tıpkı basım, fotokopi gibi metotlarla müzede sergilenecek” diye konuştu.

Aktekke Camisi ile Kale arasında Türkçe Müzesi ve Kütüphane için çok güzel bir yer planladıklarını anlatan Uğurlu, müze ve kütüphane için geçici bir süre Piri Reis Kültür Merkezi‘nin üst katında yaklaşık bin metrekarelik yerde faaliyet göstereceklerini bildirdi.

TÜRKÇE MÜZESİ TÜRK DİL BAYRAMINDA AÇILACAK

Uğurlu, Türkiye ve dünya üniversitelerinde Türkçe ile yazılmış bütün eserleri ve Türkçe adına yapılmış bütün yüksek lisans ve doktora tezlerini Türkçe İhtisas Kütüphanesinde toplayacaklarını vurguladı.

Bu projenin dünyada bir ilk olduğunu belirten Uğurlu, Türkçe İhtisas Kütüphanesi ve Türkçe Müzesi’nin 21 Haziranda kutlanan Türk Dil Bayramı‘nın ikinci ayağında açılacağını söyledi.

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme