Türk Sanat Pazarı Son 9 Yılda 20 Kat Arttı

Etkinlikler
Artist Actuel ve Artist Modern dergilerinin yaptığı araştırma, ‘Türk sanat pazarı’nın, son yıllarda büyük bir gelişme içinde olduğunu gösteriyor. Araştırmaya ilişkin yapılan açıklamada, sa...
EMOJİLE

Artist Actuel ve Artist Modern dergilerinin yaptığı araştırma, ‘Türk sanat pazarı’nın, son yıllarda büyük bir gelişme içinde olduğunu gösteriyor. Araştırmaya ilişkin yapılan açıklamada, sanat piyasasında müzayedelerin ve galerilerin artan etkisine işaret edildi.

Pazarın, 2001 yılında 5 milyon dolarlık satış hacmine sahip olduğu belirtilerek, 9 yılda 20 katlık artışla 105 milyon dolara ulaştığı bildirildi. Açıklamaya göre, dünyada çağdaş sanat satışlarında Türkiye ilk 10’a yerleşti. Müzayedelerin önemli rol oynadığı çağdaş sanat pazarında geçtiğimiz yıl Antik A.Ş 24.920.566 dolar, Beyaz Müzayede ise 23.730.137 dolarlık satış gerçekleştirdi.

2010’DA EN BÜYÜK PAY ‘KLASİK ÇAĞDAŞ’ ESERLERİN
Artist Actual Dergisi’yle birlikte verilen Türk Sanat Pazarı (2010 Yılı Türk sanat pazarına ilişkin istatistiki bir araştırma) eki, Türk sanat pazarındaki eserleri, Klasik, Modern, Klasik Çağdaş ve Çağdaş başlıklarında dört ayrı kategoride değerlendirdi. Buna göre 2010’da en büyük oranda satış, yüzde 39 ile ‘Klasik Çağdaş’ kategoride gerçekleşti.

 

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme