Turgut Cansever

Etkinlikler
Bu yüzden 22 Şubat Pazar günü kaybettiğimiz milli bir değerimizdi de aynı zamanda. İkindi namazını müteakiben kılınan cenaze namazının ardından sevenlerinin omuzunda Edirnekapı Şehitliğine götürülerek...
EMOJİLE

Bu yüzden 22 Şubat Pazar günü kaybettiğimiz milli bir değerimizdi de aynı zamanda.

İkindi namazını müteakiben kılınan cenaze namazının ardından sevenlerinin omuzunda Edirnekapı Şehitliğine götürülerek toprağa verildi.

Cansever’in mimar kızı Emine Öğün de babasının kaybedilen güzelliklerin üzüntüsünü yaşadığını ve ”Yeniden nasıl güzel bir dünya kurarız”ı sorguladığını belirterek, şöyle konuştu:

‘Yeniden nasıl güzel bir dünya kurarız? Onun metodu ne olmalı, tasarım açısından, yaşamamız açısından. Bunları düşündü söyledi, ama hiç kimse dinlemedi. Bu kadar önemsiyorsunuz, ömrü boyunca sadece 14 iş yapabildi. Piyasadaki mimar arkadaşlarımızla kıyaslarsanız bu sayının ne kadar komik olduğunu görmek mümkün. İnşallah bu trajik tarafı  söyledikleriyle bütünleşir de vefatı vesilesiyle yeni bir sorgulamayı başlatabiliriz.’

Bir ilke imza atarak "Aga Han Mimarlık Ödülü"nü 3 kez alan büyük mimarımız Turgut Canver’i gelin daha yakından tanıyalım.

TURGUT CANSEVER KİMDİR?
 

1920’de Antalya’da doğdu. 1946’da İstanbul Güzel Sanatlar Akademisi Yüksek Mimarlık Bölümü’nü bitirdi. 1949’da İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Sanat Tarihi Bölümü’nde doktorasını tamamladı. 1950-51’de Devlet Güzel Sanatlar Akademisi’nde öğretim üyeliği yaptı.

1957’de İstanbul Belediyesi’nin planlama çalışmaları yürüttü. 1960’ta Doçent oldu. Aynı yıl ODTÜ Mimarlık Fakültesi’nde iki yarı yıl diploma projesi yöneticisi oldu. 1959-60’ta kuruluşunda bulunduğu Marmara Bölgesi Planlama Teşkilatı Başkanlığı’nı, 1961’de İstanbul Belediyesi Planlama Müdürlüğü’nü yürüttü. 1974’te İmar ve İskân Bakanlığı’nda danışmanlık, 1974-75’te İstanbul Metropol Planlama Dairesi’nde başkanlık yaptı.

1974-77 arasında Avrupa Konseyi Türk Delegasyonu Üyeliği’nde bulundu. 1975-80 arasında İstanbul Belediyesi’nde, 1980’de Ankara Belediyesi’nde metropol planlama, yeni yerleşmeler, kent merkezleri ve koruma sorunları gibi konularda danışmanlık görevleri üstlendi. 1980’de Edirne Devlet Mühendislik Mimarlık Akademisi (bugünkü Trakya Üniversitesi) Mimarlık Bölümü’nde bir yarıyıl diploma projesi yönetti. 1983’te Mekke Üniversitesi’nde eğitim programını hazırlayan kurumun danışmanı olarak çalıştı, aynı yıl Ağa Han Mimarlık Ödülü için jüri üyesi seçildi.

Turgut Cansever, çeşitli alanlardaki tasarım ve uygulamalarında modern mimarlığın sorunlarına tarihî, çevresel ve kültürel değerlere ağırlık vererek yaklaştı. Ankara’daki Türk Tarih Kurumu Binası, Bodrum’daki Ertegün Evi (1980) ve Demir Turizm Kompleksi (1992) ile üç kez Ağa Han Mimarlık Ödülü’ne layık görülmesinin yanı sıra, çeşitli ulusal ve uluslararası yarışmalarda dereceler aldı. “Kubbeyi Yere Koymamak”, “İstanbul’u Anlamak”, “İslam’da Şehir ve Mimarî”, “Mimar Sinan”, Cansever’in önemli kitaplarıdır.

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme