Topkapı ve Elhamra Sarayı

Etkinlikler
İstanbul’da gerçekleştirilen ”II. Medeniyetler İttifakı Forumu” kapsamında, aynı dönemde inşa edilen, birbirine benzer siyasal ve simgesel anlamlar yüklü Topkapı ve El Hamra saraylar...
EMOJİLE

İstanbul’da gerçekleştirilen ”II. Medeniyetler İttifakı Forumu” kapsamında, aynı dönemde inşa edilen, birbirine benzer siyasal ve simgesel anlamlar yüklü Topkapı ve El Hamra saraylarını konu alan ”Aynı Denizin Uçlarında Doğu’ya Yolculuğun Fotoğrafında El Hamra ve Topkapı Sarayları” adlı sergi açıldı. Sergi, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve İspanya Başbakanı Jose Luis Rodriguez Zapatero’nun himayelerinde, Topkapı Sarayı Müzesi, İspanya Devlet Uluslararası Kültür Tanıtım Vakfı, İstanbul Cervantes Enstitüsü, El Hamra ve Generalife Konseyi tarafından ortak düzenlendi.

Küratörlüğünü Javier Pinar ve Carlos Sanchez’in yaptığı sergi, 31 Mayısa kadar ziyaret edilebilecek.

Jean Laurent ve Abdullah Biraderler gibi fotoğrafçıların 19. yüzyıla ait fotoğraflarının yer aldığı bir koleksiyon aracılığıyla El Hamra ve Topkapı sarayları arasında diyalog kurmayı amaçlayan sergi, ziyaretçilerini, etraflarını çevreleyen muhteşem şehir manzaralarının ortasındaki bu 2 sarayın avlularına, odalarına, süsleme detaylarına bakmaya davet ederken, 2 sarayın o dönem ticari fotoğrafçılık aracılığıyla resmediliş yollarına da dikkati çekmeyi hedefliyor.

”Seyahatler, Anıtlar ve Görsel Bellek”, ”Şehirdeki Saraylar”, ”Zamanın İçerisinde Saraylar” ve ”Belirgin Bakış” adlı 4 bölümden oluşan sergide, şehirlerin panoramik görüntüleri, saray detaylarının fotoğrafik ifadeleri birbiriyle diyalog halinde kurgulandı. Benzer bir diyalog da kopyaları çıkarılarak dünyaya yayılan fotoğraflar ile onlara referans veren gerçek objelerin sergilenmesiyle yakalanmaya çalışıldı.

Aralarında fotoğrafların, haritaların, planların, litografilerin, seyahat kitaplarının, maketlerin, alçıdan röprodüksiyonların, Nasri ve Osmanlı dönemlerine ait orijinal parçaların bulunduğu toplam 126 eser, bu çerçevede bir araya getirildi. Sergide, özellikle manzaralarında sarayların vazgeçilmez bir referans oluşturduğu Granada ve İstanbul’un panoramik görüntüleri öne çıkacak. Bu kapsamda James Robertson ve Abdullah Biraderler’in çektiği İstanbul fotoğrafları ile Jean Laurent’ın hazırladığı Granada panoramikleri gibi özel değer taşıyan parçalar seçildi.

Sergide, Granada’ya ait 2 maket ile 2 sarayın 19. yüzyıla ait tasvirlerini grafik olarak veren görsel-işitsel malzeme de sergilenecek.

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme