Tiyatronun Gecesi Gündüzü Olmaz!

Etkinlikler
Akşamları dinlenmek için kendimize ayırdığımız birkaç saatimizi de televizyon karşısında geçirir olduk. Takip ettiğimiz program ya da dizi bittikten sonra yatak odasının yolunu tutuyoruz. Peki uyku tu...
EMOJİLE

Akşamları dinlenmek için kendimize ayırdığımız birkaç saatimizi de televizyon karşısında geçirir olduk. Takip ettiğimiz program ya da dizi bittikten sonra yatak odasının yolunu tutuyoruz. Peki uyku tutmazsa tek çözüm yeniden televizyonun karşısına geçmek midir? Ya da işleri tiyatro gibi bir etkinliğe yetişmelerine imkan vermeyenler ne yapsın? Bu düşünceden yola çıkan Tiyatro Duru, zaman eksikliğinden muzdarip sanatseverlere alternatif bir öneri sunmaya başladı. Sanat yönetmenliğini Emre Kınay’ın yaptığı Duru Tiyatro, Özen Yula‘nın yazdığı ‘Ay Tedirginliği’ oyununun saatini 22.45’e alarak gece seansları başlattı.

‘Gece tiyatrosu’ fikrinin sahibi Emre Kınay, Avrupa’da yapılan gece seanslarının neden Türkiye’de yapılmadığını sorgulayarak başlamış işe. Sinemaya ya da bir eğlence mekânına gitmek istemeyen insanlara çözüm önerisi sunmak için bu fikir üzerine uzun bir süre kafa yormuş. İnsanların bir gecede birden fazla etkinliğe katılmasını sağlamak amacıyla projeyi Özen Bey’le paylaşmaya karar vermiş. Bu fikir başlangıçta Yula’ya garip gelmiş. Daha sonra üzerinde konuşulup tartışılmış, tanıdıklarla paylaşılmış. "İstediğimiz ilgiyi görebilir miyiz? İnsanlar bu değişimi nasıl karşılar?" soruları zihinleri sürekli rahatsız etmiş. Sonuç mu? Ocak’ın 29’unda ilk gece oyunu sahnelenecek. Kınay ve Yula bu kararı verirken epey zorlandıklarını söylüyor. Ancak gece tiyatrosu fikrinin alt yapısında sadece bunlar yok. Hastalık derecesinde tutulduğumuz dizi tiryakiliği önemli rol oynuyor. Emre Kınay da zaten, ‘dizilerden vazgeçemeyenler ve işten geç gelenlerin şikayetleri göz önünde bulundurularak kararlarını şekillendirdiklerini’ söylüyor. Çalışmalarına katıldığımız oyuncular ve teknik ekip, bilet satışlarından şimdilik memnun görünüyor.

Özen Yula: Moda halkına ayrıcalık sunuyoruz

Oyunun geç saatte başlaması, akşamları işten geç geldiği için tiyatro izleyemeyen, izlediği diziden vazgeçemeyen sanatseverler için bir seçenek olacağa benziyor. Ama ya arabanız ya da cebinizde taksi paranız olmak zorunda. Yoksa Kadıköy’ün ara sokaklarında sanat uğruna kendinizi kaybedebilirsiniz. Oyunun yönetmeni Yula, bu projeyle Moda halkına ayrıcalık sunduklarını söylüyor. Uzak bir semtte oturan ve arabası olmadığı için bu deneyimi yaşayamayan sanatseverlerin seçenekleri yine sınırlı gibi görünüyor. Yula, "Günümüzde yoğun bir koşuşturmaca içinde olan, sürekli bir yerlere ulaşmaya çalışan insana dinlenmeleri için fırsat sunmaya çalışıyoruz." diyor. Kınay ise yerel ulaşım sıkıntısı olan tiyatro, severlerin ayaklarına oyun götürmek istediklerini söylüyor. "Bunun için yerel belediyeler salonlarını bizi açarsa, biz de seve seve oynamaya gideriz." diyor.

Çakıl taşları içinde, kara film tadında bir oyun

Firuzan’ın Gecenin Öteki Yüzü kitabından Okan Uysaler‘in uyarladığı filmden etkilenip oyunu yazan Yula, oyunu kara film tadında ele almış. Polisiye özelliği taşıyan ve çeşitli sırları içinde barındıran oyun, 1994 yılında yazılmış. Yula’ya 2001 yılında en iyi tiyatro metni ödülü kazandıran oyunu izlerken sahneden gelen çakıl taşı ve dalga sesleri sizi biraz rahatsız edebilir. Bu rahatsızlığı yönetmen neden düşünememiş diye de sorabilirsiniz. Yula, bu rahatsızlığı oluşturmak için özel bir çaba sarf etmiş. Çünkü seslerin oyuncuya farklı bir devinim getirdiğine inanıyor. 1950 Türkiye’sine göndermeler yapan oyunda masallar ve hikâyelerle oyun ilerliyor. Çakıl ve dalga sesleri seyirciyi hiç uğramadığı bir deniz kenarına sürükleyebiliyor.

Emre Kınay: Tiyatroyu salondan çıkaracağız

Kınay, Türkiye’de ilk defa geceleyin oynayacakları Ay Tedirginliği’nin sahnelenme sayısını deneme amacıyla sınırlı tutmuş. Oyun şimdilik ayda bir kere oynanacak. Eğer beklenen ilgi olursa haftada 1 kez izleyiciye sunulacak. Bu gösterimler Ay Tedirginliği oyunu ile sınırlı kalmayacak. Gelecek ay prömiyeri yapılacak olan Dennis Ketly‘in yazdığı, Emre Kınay’ın rol aldığı "Senden Sonra" oyunu da tiyatroseverlerin karşısına çıkacak. Sahnelenecek gerilim oyunlarını daha sonraları komedi oyunları takip edecekmiş. Emre Kınay‘ın gerçekleştirmek istediği hayali ise deniz kıyısı dekoru ile oynanan Ay Tedirginliği oyununu, yazın gerçek bir deniz kıyısında oynamak. Bunun için çalışmalar yaptıklarını söyleyen Kınay, tiyatroyu salonlardan çıkarmaya kararlı olduklarını söylüyor.

Trafikten kaçanın da işine yarayacak

Oyunda dizilerden tanıdığımız Bekir Aksoy ile Sezin Akbaşoğulları rol alıyor. Bekir Aksoy, Duru Tiyatro‘nun İstanbul’un Anadolu yakasında olmasından dolayı biraz şikâyetçi. Çünkü Avrupa yakasında oturuyor. Aksoy’a göre gece oyun oynamanın en önemli kazancı, eve dönerken akşam trafiğine yakalanılmaması. Onun için oyuna sadece uykusu kaçanların değil, yoğun trafikten şikâyetçi olanların da ilgi göstereceğini düşünüyor. Sezin Akbaşoğulları, Aksoy’a göre Anadolu yakasında oturduğu için biraz daha rahat. Ama Aksoy’un sözlerini onaylar şekilde konuşuyor. Bekar olan iki oyuncuya "Evli olsaydınız eşleriniz oyundan dolayı eve geç gittiğiniz için sorun çıkarır mıydı?" diye sorduğumuzda kısa bir sessizlikten sonra gülüşmeler başlıyor. Aksoy, daha rahat olabileceğini söylüyor kahkahalar atarak. Akbaşoğulları ise hafif tereddüt içinde; "Biz profesyoneliz, bir sorun olmaz." diyor.

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme