Tiyatroda Tarih Eğitimi

Etkinlikler
Oyuncu Özgür Özgülgün, bugünlerde küçük izleyicilerini hikâyelerle tarihin tozlu sayfalarında yolculuğa çıkarıyor. Tek kişilik oyunda Fatih Sultan Mehmet, Yunus Emre, Mimar Sinan, Hz. Mevlâ...
EMOJİLE

Oyuncu Özgür Özgülgün, bugünlerde küçük izleyicilerini hikâyelerle tarihin tozlu sayfalarında yolculuğa çıkarıyor.

Tek kişilik oyunda Fatih Sultan Mehmet, Yunus Emre, Mimar Sinan, Hz. Mevlânâ gibi kahramanların illüstrasyonları Özgülgün tarafından seslendiriliyor. Peki illüstrasyon destekli tiyatro nasıl oluyor? Türk tarihine mal olmuş kahramanların illüstrasyonlarını müzik eşliğinde sahnenin perdesine yansıtıyor. Görsel bir hikâye örgüsü içinde bazen anlatıcı konumuna geçiyor, bazen de sahnedeki karakterleri oynuyor. 

Kahramanlar üzerine ayrıntılı çalışmalar yapan Özgülgün, bu işi bir görev olarak üstlenip, 2 yıllık dizi ve tiyatro programını iptal etmiş. Gösteriyi izleyen çocukların dikkat süreleri kısa olduğu için de gösterinin arasına yarım saatlik Hacivat-Karagöz gösterisi koymuş. Perde oyununda kendisine Karagöz-Hacivat ustası Kıvanç Tiner eşlik ediyor. Eğitim kurumlarının ve belediyelerin salonlarında gösterilerini ücretsiz yapan ekip, önümüzdeki günlerde Anadolu ve yurt dışı turnesine çıkmaya hazırlanıyor.

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme