Tarihe Ses Geliyor

Etkinlikler
Kültür ve Turizm Bakanlığı, ziyaretçi hizmetlerinin iyileştirilmesi yönündeki çalışmaları kapsamında, müze ve ören yerlerinde sesli rehberlik sistemini yaygınlaştırıyor. Bakanlığın Döner Sermaye İşlet...
EMOJİLE

Kültür ve Turizm Bakanlığı, ziyaretçi hizmetlerinin iyileştirilmesi yönündeki çalışmaları kapsamında, müze ve ören yerlerinde sesli rehberlik sistemini yaygınlaştırıyor. Bakanlığın Döner Sermaye İşletmesi (DÖSİM) Merkez Müdürü Tolga Tuyluoğlu, sesli rehberlik sisteminin halen Topkapı Sarayı Müzesi ve Efes’te hizmette olduğunu hatırlatarak, "Bu hizmeti diğer müze ve ören yerlerine de götüreceğiz. Bu amaçla Türkçe, İngilizce, Almanca, Arapça, İspanyolca, Japonca ve Farsça dillerinde sesli rehberlik sistemi ile grup turları için radyo frekansıyla çalışan seyyar mikrofon ve kulaklık düzeneğine ilişkin cihazların ihalesi yapıldı" dedi.

Dört firmanın katıldığı ihaleyi Tura Turizm ve Dış Ticaret Ltd. Şti’nin ihaleyi kazandığını belirten Tuyluoğlu, bu ay itibariyle Ayasofya, Ankara Anadolu Medeniyetleri, Göreme Açıkhava, Konya Mevlana müzelerinde sistemin faaliyete geçeceğini kaydetti.

BİRÇOK ÜLKEDE VAR

Önümüzdeki günlerde Ayasofya Müzesi’ni ziyarete gelen yerli ve yabancı turistler mekan hakkındaki tümbilgileri istedikleri dilden öğrenebilecek. Dünyadaki birçok ülkedeki müzelerde uygulanan sistemde, ziyaretçi bilgi almak istediği objenin önündeki sistemin düğmesine basarak istediği dili seçiyor. Daha sonra kulaklığı kullanarak eserle ilgili bilgileri sesli olarak öğrenebiliyor.

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme