Tanpınar’ın saklı kalmış iki yazısı

Etkinlikler
"Sanatkâr Zeki Kocamemi’ye Dair" ve "Sanatkâr Portreleri: Zeki Faik" başlıklı yazılara Beşir Ayvazoğlu da Kocamemi’yi tanıtan bir yazıyla eşlik ediyor. Tanp...
EMOJİLE

"Sanatkâr Zeki Kocamemi’ye Dair" ve "Sanatkâr Portreleri: Zeki Faik" başlıklı yazılara Beşir Ayvazoğlu da Kocamemi’yi tanıtan bir yazıyla eşlik ediyor. Tanpınar, yakın dostlarından sanatçıyı Rönesans’ın başlangıç döneminde "Ortaçağ’ın bütün rahmanîliğini üzerinde taşıyan" İtalyan ressam Fra Angelico’ya benzetiyor.

Dergide hayatını çocuk edebiyatına adayan Mustafa Ruhi Şirin’le yapılmış bir röportaj da yer alıyor. Said Coşar, karikatüristlerin Hüseyin Cahit Yalçın’ı nasıl gördüklerini; Sezai Coşkun, İskender Pala’nın Şah ve Sultan adlı romanını; Tamer Kütükçü, Sevinç Çokum’un Kayıp İstanbul’unu; Mehmet Tekin, Ümit Meriç’in Seyyahların Aynasında İstanbul’unu; Zeynep Gökgöz, Turgut Cansever’in kitaplarını değerlendiriyor.

Hasan Akay, Senail Özkan, M. Selim Gökçe, Süleyman Hayri Bolay, İnci Enginün bu sayının yazarlarından. Dr. Mustafa Tatcı ise Niyâzî-i Mısrî’nin basılı divanlarında yer almayan bir ilâhisini okuyucularla paylaşıyor. (Zaman)

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme