Sürre Alayı Yola Çıkıyor

Etkinlikler
Osmanlı padişahlarının Mekke ve Medine‘ye gönderdikleri para ve hediyeleri taşıyan, hacı adaylarını kutsal topraklara ulaştıran Sürre Alayı, hac mevsimini yaşadığımız günlerde bir konsere konu o...
EMOJİLE

Osmanlı padişahlarının Mekke ve Medine‘ye gönderdikleri para ve hediyeleri taşıyan, hacı adaylarını kutsal topraklara ulaştıran Sürre Alayı, hac mevsimini yaşadığımız günlerde bir konsere konu oldu. İstanbul Tarihi Türk Müziği Topluluğu’nun 12 Kasım Cuma günü saat 20.00’de Cemal Reşit Rey Konser Salonu’nda vereceği konserde 6 ay süren bu yolculuk, adım adım musikinin diliyle ve resimler eşliğinde anlatılacak.
 

Kültür ve Turizm Bakanlığı İstanbul Tarihi Türk Müziği Topluluğu Şefi İhsan Özer, Sürre Alayı’nın dinî bayramları içerisine alan ve hac zamanı bitene kadar devam eden bir süreç olduğunu dile getirerek, "Bu konu çok orijinal. Zaman itibarıyla da Kurban Bayramı’na yaklaşıyoruz. Biz bu süreci müzik ve görsel materyallerle, konser anında mekanları ve konuyu anlatarak, çeşitli yazı ve resimlerle, repertuvardaki eserleri de ona göre seçerek, insanlara hem duyarak hem de görerek o anı, o süreci yaşatmak istiyoruz." dedi.

Sürre Alayı’nın Sarayburnu’ndan hacıların Üsküdar’a geçişiyle başlayan yolculuğu Selamiçeşme, Bağdat Caddesi üzerinden devam ediyordu. Alay 3 koldan ilerliyordu. Bir kol İznik, Bursa, Eskişehir’den, bir kol Karadeniz tarafından, bir kol da farklı bir yoldan gidiyordu. Her uğranılan mekânda alaya yeni hacı adayları katılıyordu. Ramazan’ın 20. gününde bütün kollar Şam’da buluşup Ramazan Bayramı’nı birlikte kutluyorlardı. Bayramdan sonra alay, Medine ve Mekke’ye doğru yeniden yola çıkıyordu.

CRR’de gerçekleşecek konser, iki bölümden oluşacak. İlk bölüm hacca niyet etmekle başlayacak. Recep ayının geldiği gösterilecek. Yol boyunca farklı illere uğranacak. Alay Konya’ya geldiğinde semazenler sahnede yerini alacak. Arada Miraç Kandili ihya edilecek. Ramazan ayı karşılanacak. Bayramla ilk bölüm bitecek. Konserin ikinci bölümü ise salavatlarla başlıyor. İhsan Özer, konserin bu bölümünü şöyle özetliyor: "Bu bölümde Peygamber Efendimiz’e, Medine’ye doğru bir yolculuk başlıyor. Medine’den bahsedeceğiz, Efendimiz’i hatırlatan ve O’nu yücelten, O’nun özelliklerini anlatan ilahiler söyleyeceğiz. Oradan yavaş yavaş Mekke yoluna çıkacağız. Lebbeykler okuyacağız. Mekke’yi ve Kâbe’yi göreceğiz. Ondan sonra hac hadisesini anlatacağız ve Kurban Bayramı’yla bitireceğiz."

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme