‘Sultan’ın Sırrı’ Sinema Yolunda

Etkinlikler
Sıkça tartışılan, İstanbul’da, ‘Çemberlitaş‘ın altındaki bir odada Hz. İsa‘ya ait kutsal emanetlerin gömülü olduğu’ iddiası, Sultan’ın Sırrı adlı bir filmle beyazpe...
EMOJİLE

Sıkça tartışılan, İstanbul’da, ‘Çemberlitaş‘ın altındaki bir odada Hz. İsa‘ya ait kutsal emanetlerin gömülü olduğu’ iddiası, Sultan’ın Sırrı adlı bir filmle beyazperdeye aktarılacak.

Osmanlı Padişahı II. Abdülhamid‘in 19. yüzyılın başında Dicle ve Fırat nehirleri arasındaki havza için hazırlattığı petrol haritası ile İstanbul’daki Çemberlitaş’ın altında olduğu öne sürülen Hz. İsa’ya ait kutsal emanetlerin hikâyesi, Sultan’ın Sırrı adlı filmle beyazperdeye yansıyacak. Tüm dünyada tartışma yaratan, Dan Brown‘un aynı adlı romanından sinemaya uyarlanan Da Vinci Şifresi‘ni hatırlatan projede, Kerkük’teyken haberdar olduğu Abdülhamid’in petrol haritasının peşine takılıp İstanbul’a gelen ABD’li eski CIA ajanı bir profesörün burada kutsal emanetlerin peşine düşmesi anlatılacak.

2010 AJANSI’NDAN DESTEK
Tarih haberleriyle tanınan gazeteci Ömer Erbil‘in senaryosunu yazıp yapımcılığını üstlendiği, yönetmenliğini ise Hakan Şahin’in yapacağı film, İstanbul 2010 Kültür Başkenti Ajansı tarafından da destekleniyor. Yaklaşık 4 milyon TL’lik bütçesi olan filme İstanbul 2010 Kültür Başkenti Ajansı 1 milyon 900 bin TL’lik destek veriyor. Filmin oyuncu kadrosu için hem Türkiye’den hem de ABD’li oyuncularla görüşmeler devam ediyor. 1 Temmuz’da çekimlerine başlanması planlanan filmin aralık ayında vizyona girmesi düşünülüyor. Opus Dei, Sion tarikatlarıyla Mevleviler’in de yer alacağı film Topkapı Sarayı Müzesi, Yıldız Sarayı Müzesi, Yerebatan Sarnıcı, Ayasofya, İstanbul’un yer altı dehlizleri gibi tarihi mekânlarda çekilecek. Böylece İstanbul’un tarihi mekânlarının bir anlamda sinema yoluyla tanıtımı da gerçekleştirilmiş olacak. Filmin, İstanbul’un gizli kalmış tarihi yüzünü ortaya çıkaracağını söyleyen Erbil, "Çemberlitaş’ın altında bulunduğu söylenen kutsal emanet iddialarını biz biliyoruz ama Avrupa’daki kaç kişi bundan haberdar? Bu film Da Vinci Şifresi’nin Türkiye versiyonu olacak. Da Vinci Şifresi’yle Fransa’daki Louvre Müzesi nasıl ön plana çıkarıldıysa biz de müzeleri, sarnıçları, dehlizleriyle farklı bir İstanbul’u da tanıtacağız. Çekimin yapılacağı yerler belli. Gerekli tüm izinleri İl Kültür Turizm Müdürlüğü’nden aldık" diye konuşuyor.

ÇEMBERLİTAŞ’IN ALTINDAKİ SIR!
Dünyanın en güzel şehirlerinden biri kabul edilen İstanbul’daki Roma dönemi eserlerinin başında gelen Çemberlitaş’ın altındaki bir odada, İsa Peygamber’e ait eşyaların gömülü olduğu ileri sürülüyor. İddiaya göre, Çemberlitaş’ın altındaki bu odada, imparator Konstantin döneminde Kudüs’ten getirilen Hz. İsa’nın mezarına ait kutsal toprak, orijinal haç parçaları, çiviler, kaymak taşından yapılan kase, ekmek kırıntıları ve Hz. Musa‘ya ait taş ile Hz. Lut‘a ait olduğuna inanılan asa, Hz. Nuh‘un baltası ve Hz. Süleyman‘a ait olduğuna inanılan yedi kollu şamdan bulunuyor.

 

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme