Simmel’den Umuta Merhaba

Etkinlikler
Casus edebiyatının en etkin isimleriden biri olan J. Mario Simmel, 12 Eylül Darbesi sonrasında kitaplarının Türkiye’de yayımlanmasına uzun süre izin vermemişti. Everest Yayınları Türk okurlarını...
EMOJİLE

Casus edebiyatının en etkin isimleriden biri olan J. Mario Simmel, 12 Eylül Darbesi sonrasında kitaplarının Türkiye’de yayımlanmasına uzun süre izin vermemişti. Everest Yayınları Türk okurlarını, yasağı ancak 2008 yılında, ölümünden bir yıl önce kaldıran bu büyük yazarla buluşturmaya devam ediyor.

Uyuşturucu kaçakçılarının kirli dünyasına, cinsel sapkınlıklarına ve kurdukları vurgun imparatorluğuna tuttuğu ışıkla Merhaba Umut, Simmel’den okurları yine heyecanın doruklarına çıkaran bir roman.

Uçurumun kenarına gelmişlerdi. Onları orada umudun habercisi selamlıyordu. Bu umut onları tek sığınağıydı. Öldürücü iptilalarına son verecek ilacı kullanmalarına niçin engel olmak istiyorlardı?

J. Mario Simmel hakında;

7 Nisan 1924’te Viyana’da doğdu. Avusturya ve İngiltere’de büyüdü. Kimya mühendisliği eğitimi aldıktan sonra, 1943’ten II. Dünya Savaşı’nın sonuna kadar araştırma görevlerinde bulundu. Savaştan sonra, Amerikan askeri hükümeti için çevirmen olarak çalıştı ve Viyana’da yayımlanan Welt am Abend gazetesinde yazılar ve öyküler yayımladı. 1950’den sonra resimli Quick dergisinde muhabir olarak çalıştı. Pek çok roman ve senaryo kaleme aldı. Romanlarının çoğu, 60’larda ve 70’lerde başarıyla sinemaya uyarlandı. Aralarında BM Yazarlar Derneği’nin “Award of Excellence” ödülü de dahil olmak üzere pek çok ödül kazandı. 1 Ocak 2009’da yaşamakta olduğu İsviçre’nin Zug kentinde öldü.