‘Sevgili Huzursuzluğum’

Etkinlikler
5 yıldır Dergah‘ta şiirleri yer alan ve İzdiham dergisini çıkaran Bülent Parlak‘ın ilk kitabı Sevgili Huzursuzluğum çıktı. Güncele dair şiir ve söylemleri ile dikkat çeken şair ‘Biri...
EMOJİLE

5 yıldır Dergah‘ta şiirleri yer alan ve İzdiham dergisini çıkaran Bülent Parlak‘ın ilk kitabı Sevgili Huzursuzluğum çıktı. Güncele dair şiir ve söylemleri ile dikkat çeken şair ‘Birileri ölürken Gazze’ye şiir yazılmaz’ diyor.

Uzun süredir yayınladığı şiirler ve yayın yönetmenliğini yaptığı İzdiham dergisi ile edebiyat dünyasının ‘ellerini nereye koyacağını bilemeyen şairi’ Bülent Parlak’ın şiir kitabı Sevgili Huzursuzluğum Selis‘ten çıktı

Sevgili Huzursuzluğum adını verdiği kitabında 22 şiire yer veren Bülent Parlak, geleneğin izlerini taşımakla beraber bağımsız tavrı ile de dikkat çeken bir şair.

Dergah dergisinde 5 yıldır şiirleri yayınlanan Bülent Parlak’ın kitabında birbirinden etkili mısralar iki bölümde toplanmış. “Biraz geç kalsam vaktinde gelmiş sayar mısın?” Ve “Bazı anneler akciğer kanseri olduğunu bilmeden ölür” adını verdiği bölümlerde Sovyetlerden medet umanlardan tutun, elindeki çiçeği hınçla atan kızların öfkesine, magazin sayfalarından seçtiği kızlar yüzünden gol atmayı unutan Guiza’ya kadar ilginç şiirler var.

Dünyanın faniliği karşısında yıl yıl çetele tutmanın gereksizliğine inanan Bülent Parlak, kitabının biyografi kısmında yazan sadece “İstanbul’da yaşıyor” ibaresini soranlara insanın biyografisinin dünyanın faniliği karşısında olmayacağını dile getiriyor. Ve ekliyor: İlle de kim olduğumu öğrenmek istiyorsanız en çok kızımın babasıyım!

Benjamin’in “yenilmişler olmadan tarih olmaz” sözüyle kitabına neden Sevgili Huzursuzluğum adını verdiğini açıklayan şair, “huzurumuza ne kadar sahip çıkıyor, onu ne kadar korumaya çalışıyorsak huzursuzluğumuza da o kadar değer vermeliyiz!” diye düşündüğünü belirtiyor.

İlk kitabı olmasına rağmen çok güçlü mısralara sahip olan şairin kitabına ilgi de oldukça fazla. Genç kuşaklar arasında beğenilen şairin

belki ben de annemi oğulları darağacı görmüş
Şanslı kadınların arasına katardım
” ya da
***
ben aslında ölmezdim yaşamak düşseydi bunca insandan payıma
Çocukluğumun vebası bulaşmasaydı bir de

***
Tanrım bari sen konuş en çok dili bilen sensin!

Gibi mısraları şimdiden kendinden söz ettirmeye aday bölümler….

“Gazze’ye şiir yazılmaz” diye yazdığı Haritası Kayıp şiiriyle tepkileri çeken şair; “birileri bombalar altında ölürken, rampalardan atılan füzelerin altında kalırken akşamları pijamalarımızı giyip çekirdek yiyerek onlara şiir yazmamızı çok doğru bulmuyorum” diyerek konuya açıklık getiriyor.

Kitabı sipariş etmek için tıklayın!..

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme