Sevenleri Nazım’ı Unutmadı!..

Etkinlikler
Türkiye’nin dünyaca ünlü şairi Nazım Hikmet Ran, ölümünün 47. yılında Moskova’daki mezarı başında anıldı. Rus-Türk İşadamları Birliğinin (RTİB), Türkiye’nin Moskova Büyükelçiği ile o...
EMOJİLE

Türkiye’nin dünyaca ünlü şairi Nazım Hikmet Ran, ölümünün 47. yılında Moskova’daki mezarı başında anıldı.

Rus-Türk İşadamları Birliğinin (RTİB), Türkiye’nin Moskova Büyükelçiği ile organize ettiği anma törenine, aralarında Türkiye’nin Moskova Büyükelçisi Halil Akıncı ve sanatçı Edip Akbayram‘ın da bulunduğu yüzlerce kişi katıldı. Bu yıl katılımcı sayısının önceki yıllardan çok daha fazla olduğu dikkat çekti. Törende, Büyükelçi Akıncı, Türkiye ve Rusya arasındaki dostluğu temsil etmesi amacıyla mezarlığa tahta bir kafes içinde getirilen beyaz güvercinleri serbest bıraktı. Akıncı, güvercinlerin kapak açılmasına rağmen uçmaması üzerine, "Anlaşılan Türk-Rus dostluğunu bir tek güvercinler istemiyor" esprisini yaptı.

NAZIM HİKMET’İN HAYAT HİKAYESİNİ OKUMAK İÇİN TIKLAYIN!..

Büyükelçi Akıncı, Nazım Hikmet’in mezarına karanfil bıraktıktan sonra yaptığı konuşmada, Nazım Hikmet’in her şeyden önce vicdan sahibi bir insan olduğunu belirterek, "Nazım, insanın çıkarını düşünen, halkın çıkarını düşünen bir insan. Bu yüzden hayatı boyunca hesap vermek zorunda kalmış ve baskıya maruz kalmıştır" dedi.

Nazım Hikmet‘in, 1928 yılında Sovyetler Birliği’nden Türkiye’ye gelir gelmez tutuklandığını hatırlatan Akıncı, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Daha sonra uzun bir hapis dönemini geçirdikten sonra 1951 yılında özlemle geldiği Sovyetler Birliği’nde tekrar şüpheyle karşılanmıştır. Nazım Hikmet, Sovyetler Birliği’ne tekrar geldiğinde Stalin’e Merkez Komite tarafından 1936 yılına kadar olan faaliyetleri için bir rapor veriliyor ve orada Nazım Hikmet için kullanılan sözler şu: Bürokratik görevini yapmaz; ayrı parti kurmaya çalışıyor. 1951 yılında Sovyetler Birliği’ne tekrar geldikten sonra bir gençlik festivaline gideceğini söyler. Orada, yanında hareketlerini rapor etmekle görevli biri de var. O da raporunda şunu yazıyor: Nazım Hikmet Türkiye’den gelen 5 kişiyle konuştu. Ben yanlarına gelince sustular. Ayrıca Fransız komünistleriyle, İsrail ve Suriye komünistleriyle de Fransızca konuştu. Ben anlayamadım. Yani hareketleri şüpheliydi diye. Stalin öldükten sonra Komünist Partinin 20. kongresinde Kruşçev iktidara geldikten sonra Nazım Hikmet artık putların yıkıldığını düşünerek bir şiirinde, Stalin için ‘Taştan ve bronzdandı. Belirli bir ölçüdeydi. 5 santimetreden bir metreye kadardı’ ifadesini kullanıyor. 1955 yılında ‘İvan İvanoviç Var mıydı’ diye bir oyun yazıyor ve bu oyun çeşitli değişikliklerden sonra 1957 yılında sahneye konabiliyor. Sahneye konduktan sonra 5 defa oynuyor ve ondan sonra kaldırılıyor. Niye? Bürokratizmi eleştirdiği için. Sovyetler Birliği Komünist Partisinin o ana kadarki hareketlerini eleştirdiği için."

EDİP AKBAYRAM DA ANMA TÖRENİNDEYDİ
Sanatçı Akbayram da, gazetecilerin sorusu üzerine yaptığı açıklamada, Nazım Hikmet’in Rusya ve Türkiye arasında çok büyük bir ağırlığının bulunduğunu belirterek, "Nazım dediğiniz zaman Rusya, Moskova, Nazım dediğiniz zaman Türkiye… İkisinin bir arada kaynaşması tabii kültürel anlamda olsun, insanlık adına olsun çok büyük birleşim" dedi.

Gazeteci-yazar Hakan Aksay da törende yaptığı konuşmada, Türkiye’nin, kendilerinin uzun süredir dile getirdiği kültür merkezleri açma konusunu nihayet gerçekleştirme aşamasına geçtiğini belirterek, Moskova’da Kültür Merkezi’nin, "Yunus Emre Kültür Merkezi" yerine "Nazım Hikmet Kültür Merkezi" şeklinde açılmasını önerdi.

Törende, Nazım’ın şiirleri okunup hayat hikayesi anlatıldıktan sonra katılımcılar, mezara sırayla karanfiller bıraktı.

Nazım Hikmet’in ölüm yıl dönümü dolayısıyla Sumru Ağıryürüyen ve arkadaşları bu akşam, Edip Akbayram da yarın akşam bir konser verecek.

NAZIM HİKMET’İN HAYAT HİKAYESİNİ OKUMAK İÇİN TIKLAYIN!..

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme