Sertarikzade Tekkesi Açıldı!

Etkinlikler
Tarihi, kültür hazineleriyle İstanbul‘un incisi konumundaki Eyüp, yeni bir tarihi değeri daha vatandaşların hizmetine sunuyor… 18. Yüzyıl’da Sertarikzâde Mehmet Emin Efendi&rsq...
EMOJİLE

Tarihi, kültür hazineleriyle İstanbul‘un incisi konumundaki Eyüp, yeni bir tarihi değeri daha vatandaşların hizmetine sunuyor…

18. Yüzyıl’da Sertarikzâde Mehmet Emin Efendi’nin adına yaptırılan Tekke, Eyüp Belediyesi tarafından aslına uygun olarak restore edildi ve kültür merkezi olarak hizmete girdi.

Sertarikzade Kültür Merkezi
açılışına, Eyüp Kaymakamı Osman Kaymak, Eyüp Belediye Başkanı İsmail Kavuncu, Eyüp Müftüsü İsa Gürler, Eyüp Milli Eğitim Müdürü Güsamettin Erdoğan, Yazar, Cerrahi Tarikatı Postnişini Ömer Tuğrul İnançer, AK Parti Eyüp İlçe Teşkilatı Başkanı Seçkin Turan ve kalabalık bir davetli topluluğu katıldı.

Açılışta bir konuşma yapan Eyüp Belediye Başkanı İsmail Kavuncu, “Kültür sanat merkezi haline getirdikleri Caferpaşa Medresesi’nden sonra Sertarikzade Tekkesi’ni de Kültür Merkezi yaparak Eyüp halkının hizmetine sunmaktan büyük mutluluk duyduklarını” söyledi. Sertarikzade Kültür Merkezi’nde “Geleneksel Türk Sanatları” ve “Klasik Türk Musikisi” eğitimleri verilecek. Ayrıca Merkezde Sema Gösterisi, Sanat Camiası ile Söyleşiler, Mesnevi Okumaları, Geleneksel Sertarikzâde Ödülleri için çalışmalar gerçekleştirilecek.

18. Yüzyıl’da Sertarikzâde Mehmet Emin Efendi’nin adına yaptırılmış bir Cerrahi dergahı olan kültür merkezi, dönemin tasavvuf hayatının çok parlak bir merkezi konumundaydı ve birçok sanatkar, musikişinas ve ilim adamı yetiştirmişti.

Mekanın tarihsel işleviyle de uyumlu olabilecek “Geleneksel Türk Sanatları” ve “Klasik Türk Musikisi” eğitimleri verilerek; bu mekan bir sanat akademisi konseptiyle canlandırılıp bölgemizin kültürel ve tarihi dokusunu ön plana çıkarabilecek yeni bir mekan olacak.

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme