Sanatın Hare’si Var…

Etkinlikler
Hazırlayan: Selim Sebilci Son zamanlarda yazı sanatına, ebruya, hat sanatına, tezhibe ilgi artmış durumda. Artık birçok özel kurs ve sanat evi açıldığı gibi Milli Eğitim bünyesinde çalışan Halk Eğitim...
EMOJİLE

Hazırlayan: Selim Sebilci

Son zamanlarda yazı sanatına, ebruya, hat sanatına, tezhibe ilgi artmış durumda. Artık birçok özel kurs ve sanat evi açıldığı gibi Milli Eğitim bünyesinde çalışan Halk Eğitim Merkezleri’nde de bu kurslar açılıyor. Geleneksel sanatlarımızın tekrar yükselişe geçtiği günlerde yeni bir güzel sanatlar atölyesi faaliyete başladı İstanbul’da.

Herkes için sanat diyen, “sanatın vazifesi tabiatı taklit etmek değil, tabiatı ifade etmektir” diyen Balzac’la aynı düşüncede bir atölye Hare Sanat. Renklerin ve yazının dili ile güzelliklerin peşinde olan, evrensel değerler ve sevgi ortak paydasında buluşmayı, buluşturmayı amaçlıyor taliplerini. Dünyanın birçok renge ihtiyacı varken, kalem ve fırçayla yeni bir renk bırakmak, Hare Sanat’ın en büyük amacı.

Kaligrafi, ebru, resim dallarında hizmet veren Hare Sanat, bu sanat dallarında özel dersler de vermekte.

İtalik Hat anlamına gelen kaligrafi, “söz uçar yazı kalır”ın en güzel ifade ediliş hali…
Geleneksel Türk el sanatı olan ebru, gerek tek başına gerek kaligrafiyle bir uyum içinde görülüyor Hare Sanat’ta.

Resim ise; yağlı boya, karakalem dallarında görülmekle birlikte, sulu boya da ise Yılmaz Helvacıoğlu’nun katkısı çok büyüktür Hare Sanat için.

Daha yapacak çok işimiz var diyen Hare Sanat, Resim/Ebru/Kaligrafi olmak üzere tek tek, gerek karma sergiler açmayı planlıyor.

Hare Sanat İstanbul’da İstanbul Kültür Sanat Meclisi’nde haftanın belli günlerinde kurs ve dersler veriyor. Bunun yanı sıra yayınevlerinde, şimdilerde büyük alışveriş merkezlerinin içinde sıkça gördüğümüz kültür merkezlerinde Hare Sanat çalışması ebru, resim ve kaligrafileri görmek mümkün.

Amaç; sanat adına KALBE HARE bırakmak diyen, Hare Sanat sanatçıları Zeynep Delav ve Muhammet Kırım, bakmak ve görmek için, dünyanıza yeni bir renk, içinizde uçuşup duran renkleri harekete geçirmek için, nesil değiştirirken bu sanatların unutulmaması için bütün sanatseverleri davet ediyor.

Hare Sanat’ın ebru, kaligrafi ve tezhip çalışmalarını incelemek yakınlarda açılacak bir sergiyi değerlendirebilirsiniz. İstanbul Kültür Sanat Meclisi‘nde (İKSM) 25 Ağustos – 8 Eylül 2010 tarihleri açılacak olan sergide Hare Sanat da eserleriyle yer alacak. Ramazan ayı içerisinde böyle güzel bir sergide hem geçmişimizin inceliklerine şahit olacak hem de keyifli dakikalar geçireceksiniz.

Adres: İKSM – Eski Mahkeme Sokak, Üsküdar
Tarih: 25 Ağustos – 8 Eylül 2010

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme