Sanatın Ardındaki Gelenek

Etkinlikler
İstanbul Modern Sanat Müzesi, ‘Gelenekten Çağdaşa-Modern Türk Sanatında Kültürel Bellek’ başlıklı sergiyi ağırlıyor. İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı’nın katkılarıyla gerç...
EMOJİLE

İstanbul Modern Sanat Müzesi, ‘Gelenekten Çağdaşa-Modern Türk Sanatında Kültürel Bellek’ başlıklı sergiyi ağırlıyor. İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı’nın katkılarıyla gerçekleşen, küratörlüğünü İstanbul Modern Şef Küratörü Levent Çalıkoğlu‘nun üstlendiği sergide Bedri Rahmi Eyüboğlu, İnci Eviner, Erol Akyavaş, İsmet Doğan, Selma Gürbüz, Ekrem Yalçındağ, Balkan Naci İslimyeli, Murat Morova ve Ergin İnan‘ın eserleri görülebilir.

DOĞU İLE BATI

105 adet eserin yer aldığı sergi, Türkiye’de gelenek ile çağdaşlaşmanın ilişkisini masaya yatırıyor, sanatın geleneksel olanla ilişkisine odaklanıyor ve tarihle modernliğin sanatçılar tarafından nasıl inşa edildiğini göstermeyi amaçlıyor. Videodan resme, yerleştirmeden fotoğrafa uzanan bir çeşitlilik içinde, sanatçıların farklı dönemlerinden çalışmalarının yer aldığı sergi, modern sanatımızın geçmişine de odaklanarak, hat, minyatür, çini, vitray, tekstil gibi objeleri bir araya getiriyor.

Sergi küratörü Levent Çalıkoğlu, "Sergi, Cumhuriyet’in kuruluşuyla birlikte geleneksel sanatlarla yaşanan kopuşa dikkat çekiyor. Doğu ile Batı, geçmiş ve bugün arasında kalan Türkiye’de ‘Geleneği ne yapacaksınız?’ sorusunu yanıtlamaya çalışan ve çağdaşlaşmayı değerlendiren sanatçıları ağırlıyor sergi" diyor. ‘Gelenekten Çağdaşa-Modern Türk Sanatında Kültürel Bellek‘ , 23 Mayıs’a dek görülebilir.

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme