Sahnelerden Seçim Meydanlarına

Etkinlikler
Seçimlerin, siyasetin dışında durabilen yoktur herhalde. O kadar ki hayatı bir üst perdeden yaşayan sanat bile politik yarışlardan nasibini alıyor. Hayranlarıyla sanat yoluyla kurduğu iletişimle yetin...
EMOJİLE

Seçimlerin, siyasetin dışında durabilen yoktur herhalde. O kadar ki hayatı bir üst perdeden yaşayan sanat bile politik yarışlardan nasibini alıyor. Hayranlarıyla sanat yoluyla kurduğu iletişimle yetinmeyenler şansını bir de siyaset sahnesinde deniyor.

“Alkış” ve “oy” birbirlerini karşılayan iki unsur. Sanat hayatında alkış toplamayı bilmiş olanlar oy toplama konusunda da oldukça iddialı. Arif Sağ, Ediz Hun ve Zülfü Livaneli gibi ünlü sanatçıların milletvekilliği yaptığını biliyoruz. Ünlü sinema oyuncusu Fatma Girik ise bir dönem Şişli Belediye Başkanlığı yapmıştı.

Yerel seçimlere geri sayımın başladığı şu günlerde de yine belediye başkan adayları arasında sanat dünyasının renkli isimleri dikkatleri çekiyor. İşin acemisi olanlar zaman zaman komik demeçler verse de, siyasete çoktan adapte olmuş, “dünden hazırmış” dedirten adaylar da var.

Yıllarca ekranlardan inmeyen Olacak O Kadar programında siyaseti ve siyasileri tiiye alan Levent Kırca bu yıl yerel seçimlere DSP’nin Üsküdar Belediye Başkan Adayı olarak giriyor. Bir dönem milletvekilliği de yapmış ancak türkülerle ve saz çalışıyla hafızalarımıza kazınmış olan Arif Sağ CHP Sancaktepe Belediye Başkan Adayı.

"Dumanlı Yol" adlı diziyle tv izleyicisinin beğenisini toplayan, Kürt asıllı Gani Rüzgar Şavata politik eleştirileri nedeniyle tartışma konusu olmuş pek çok filmin yönetmeni. Şavata yerel yönetimler için Saadet Partisi’nden Esenyurt Belediye Başkanlığına aday gösterildi. SP’nin bir diğer sanatçı adayı tiyatrocu Esra Acun ise Türkiye’nin ilk pandomim sanatçılarından biri.

AK Parti’nin listesinde ise İzmir Devlet Senfoni Orkestrası Kontrbas Sanatçısı Numan Pekdemir yer alıyor. Ayrıca MHP’nin Malatya Belediye Başkan Adayı Şair Cumali Ünaldı, CHP’nin Kartal Belediye Başkan Adayı Türk Halk Müziği Sanatçısı Emre Saltık, CHP’nin Çankaya adayı Tiyatrocu Turgay Yıldız ve DSP’nin Haymana başkan adayı Halk Müziği Sanatçısı Şevket Kağıt da sahnelerden siyasi arenaya transfer oldular.

Partiler meclis üyeliği için de ünlü isimleri tercih etti. DP, magazin gündeminden inmeyen bir ismi, manken ve oyuncu Şebnem Schaefer’ı Şişli Belediye Meclis üyeliğine, AK Parti, Mazhar Alanson’un sosyetik eşi Biricik Suden’i Beyoğlu Belediyesi Meclis Üyeliği’ne, DSP ise ünlü müzisyen Ali Kocatepe’yi Şişli Belediye Meclis Üyeliği’ne, “Bizimkiler” dizisindeki “Özge” rolüyle tanıdığımız Nesrin Akkoç’u da Sarıyer Belediyesi Meclis Üyeliği’ne aday yaptı.

Sanatçı adaylar bu kez halkın alkışlarına değil oylarına talip. Partilerin ünlü adayları, “Siyaset sahnesini sanatçılar için bu kadar cazip hale getiren nedir?” diye düşündürüyor doğrusu. Bakalım sanatlarında olduğu kadar siyasette de başarılı olabilecekler mi?

İşte belediye başkan adayı olan bazı sanatçılarımız:

 

Levent Kırca (Komedyen, tiyatro ve sinema oyuncusu)

1950 yılında Samsun’da doğdu. İlk kez 1964’de Ankara Devlet Tiyatrosu’nda sahneye çıktı. Ankara Birlik Sahnesi ve Halk Oyuncuları’nda çalıştı. 1978’de Altınşehir adlı filmle sinemaya geçti. Ne Olacak Şimdi? ve Mavi Muammer adlı filmlerde oynadı. Hodri Meydan Topluluğu adlı tiyatro grubunu kurdu. Eşi Oya Başar ile birlikte Güzel ve Çirkin, Sefiller, Üç Baba Hasan, Kadıncıklar adlı oyunları sergiledi. 1988’de başlayıp 17 yıl süren Olacak O Kadar adlı televizyon programını hazırladı. İlk sinema yönetmenlik denemesini Son adlı filmle yaptı. 1998 yılında Kültür Bakanlığı’nca verilen Devlet Sanatçısı unvanını aldı. 2009 yerel seçimler için DSP’den Üsküdar Belediye Başkan Adayı.

Arif Sağ – (Türk Halk Müziği Sanatçısı)

1945 yılında Erzurum’un Aşkale ilçesi Dallı köyünde dünyaya geldi. Çeşitli sanatçılara bağlamasıyla eşlik etmesinin yanında, yine bu dönemde bestelerini de pek çok sanatçıya okuttu. Bununla birlikte kendi çalıp okuduğu plakları da vardır. 1976 yılından itibaren Türk Müziği Devlet Konservatuarı’nda (İTÜ) öğretim görevlisi olarak çalışamaya başlayan Sağ, bu görevinden 1982 yılında ayrılarak özel çalışmalara ağırlık verdi. Türk halk müziğinin geniş kitlelere yayılmasında önemli katkı sağladı. 1987-1991 yılları arasında Ankara milletvekilliği yapmıştır ve milletvekilliği bulunan ilk sanatçıdır. Arif Sağ 2 Temmuz 1993’te Sivas katliamından sağ kurtulmuştur. 2009 yerel seçimlerde CHP’den Sancaktepe Belediye Başkan Adayıdır.

Gani Rüzgar Şavata (Sinema yönetmeni, oyuncu)

1960 yılında Malatya’da doğdu. Sanat hayatına tiyatro ile başlayan ve 18 yılını bu dalda geçiren Şavata, Malatya Şehir Tiyatrosu’nda çalıştı. 1993 yılında sinemada oyuncu olarak yer aldı. Altı yıl sonra ilk yönetmenlik deneyimini yaşayan sanatçı, ayrıca sekiz filmin senaryosunu yazdı, iki filme de yapımcı oldu. Önümüzdeki yerel seçimlerde Saadet Partisi’nden Esenyurt Belediye Başkan Adayı.

Numan Pekdemir (İzmir Devlet Senfoni Orkestrası Sanatçısı)

1951 yılında Bodrum Turgutreis’ te doğdu. 1968 yılında İzmir Devlet Konservatuarı Kontrbas bölümüne Curt Wallner’ın öğrencisi olarak girdi. 1972 yılında Ankara Devlet Konservatuarı’na geçti. 1976 yılında iki sınıf atlayarak Heinz Fromme’nin sınıfından çok iyi derece ile mezun oldu. Aynı yıl yeni açılan İzmir Devlet Senfoni Orkestrası’nda Kontrbas sanatçısı olarak göreve başladı. İzmir ve Antalya Devlet Senfoni Orkestralarında müdür ve müdür yardımcılığı görevlerinde bulundu. 2001 yılında başlayan Uluslararası Side Kültür ve Sanat Festivali’ nin de 6 sene Sanat Koodinatörlüğü ve Genel Sanat Yönetmenliğini yaptı. Önümüzdeki yerel seçimlerde AK Parti’den Turgutreis Belediye Başkan Adayıdır.

Esra Acun (Tiyatro Sanatçısı)

1973 yılında Ankara’da doğdu. Demokrat Parti eski Kayseri Senatörü Dursun Acun’un kızı. Ankara Konservatuarı’nda iki yıl tiyatro eğitimi aldı. Ankara Devlet Tiyatrosu’nda misafir oyuncu olarak görev yaptı. Ayrıca Anadolu Üniversitesi Halkla İlişkiler Bölümü’nü bitirdi. Türkiye’nin ilk kadın pondomim sanatçılarındandır. Yerel seçimlerde Saadet Partisi’nin Çankaya Belediye Başkan Adayı olarak siyaset sahnesinde yerini aldı.

 Ali Kocatepe (Müzisyen)

1947’de İzmir’de doğdu. Ege Üniversitesi İktisadi ve Ticari İlimler Yüksek Okulu’nu 1974 yılında bitirdi. İlk plağını 1969 yılında doldurdu. Yazdığı sözler ve yaptığı besteler çeşitli sanatçılar tarafından seslendirildi.İstanbul´a gelerek Temmuz 1973’te kendi yapım firmasını kurdu.Bir çok ulusal ve uluslararası yarışmada ödül aldı. İki müzikal besteledi.

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme