Sahaf Festivali Uzatıldı

Etkinlikler
Geçen hafta meraklılarını Taksim Gezi Parkı‘nda ağırlamaya başlayan Sahaf Festivali, gördüğü yoğun ilgiden dolayı altı gün uzatıldı. Zaman gazetesinden Elif Kaya’nın haberine göre, 28 Eylü...
EMOJİLE

Geçen hafta meraklılarını Taksim Gezi Parkı‘nda ağırlamaya başlayan Sahaf Festivali, gördüğü yoğun ilgiden dolayı altı gün uzatıldı. Zaman gazetesinden Elif Kaya’nın haberine göre, 28 Eylül‘de bitmesi planlanan festival, 3 Ekim‘e kadar kitapseverleri ağırlamaya devam edecek. Sahaflar, kendilerinden sonra Taksim Gezi Parkı‘nı kullanacak Rizeliler Konfederasyonu’nun etkinliğinin ertelenmesinin festivalin hayrına olduğunu söylüyor. Kitap kokusuna aşina olanlara bir başka sevindirici haber ise 2 Ekim’de yapılacak müzayedeye çıkacak kitap listesinin belli olması. Müzayedede kitapseverlerin ilgisine sunulacak kitap sayısı da 120’den 140’a çıktı.

Müzayede için 76 sahafın sakladıkları kitaplar birer birer toplanıp listelenmiş ve fiyatlandırılmış. Müzayedenin reklamı için hazırlanan broşürlerde ise bir sürpriz bekliyor kitapseverleri. The Marmara Hotel’in alt katında yapılan TÜYAP Kitap Fuarı‘nın ilk müzayedesinin broşürü, 25 yıl sonra Taksim’deki müzayedenin broşüründe yer alacak. Sahafların koordinatörü Nedret İşli, bu fikri, geleneğin inşası olarak görüyor. Amaçları ise festivali TÜYAP Kitap Fuarı gibi uluslararası bir niteliğe kavuşturmak.

Festivalin gördüğü ilgi, bu yıl herkesi memnun etmiş. Esnaf da, kitapseverler de memnun. Önceki senelere göre kitap kalitesi yükselmiş. Esnaf arasındaki iletişim artmış. Birçok eser müzayede için saklanmış. Henüz uluslararası kimlik kazanamasa da gelecek yıl yapılacak festivale en azından komşu ülkelerden sahafların katılımının sağlanması düşünülüyor. Nedret İşli, "Neden Kosova’dan, Bosna’dan, Suriye’den, Halep’ten, Azerbaycan’dan sahaflar gelmesin?" diyor.

Sahaf Lütfü Seymen, Halil Resul Bingöl ve Nedret İşli‘den oluşan kadim sahaf kurulu, müzayedede yer alacak eserleri bir elemeden geçirmiş. Kitapların iyi bir kopya olmasına, hırpalanmamış olmasına dikkat edilmiş. Başka bir yerde bulunması mümkün olmayan tamir edilmiş kitaplar da dahil edilmiş listeye. Baskı yeri, basılış şekli, üstündeki ithaflar ya da konusunda yazılmış ilk eser olması tercih sebeplerinden.

Eserlerin fiyatları ise 5-10 lira ile 5-6 bin liraya kadar değişiyor. Nedret İşli, fiyat yelpazesinin geniş olmasını "Sahaf müşterisi için kitabın maddi değerinden çok nadirattan bulunması önemli." diyerek açıklıyor. Esnafın müzayededen maddi beklentisi yok. Festival süresince bir doyum noktasına ulaşılmış. Bu nedenle Beyoğlu Belediyesi ve Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan‘ın festivale olan hassasiyeti takdir topluyor. Müzayedenin esas amacı bu etkinliğe dikkat çekmek ve nadide kitapların da meraklısıyla buluşmasını sağlamak.

MÜZAYEDEYE ÇIKACAK ESERLERDEN

Mukaddime-i İbn-i Haldun (1500 TL), Hadikatü’l-Cevami (300 TL), TBMM Albümü (2.000 TL), Hünkar Mahfilleri (200 TL), Yavuz Sultan Selim Divanı (30 TL), Topkapı Sarayı (150 TL), Eski İstanbul Evleri ve Boğaziçi Yalıları (105 TL), Osmanlı Dini Mimarisinde İç Mekan Teşekkülü (70 TL), Hayyamın Rübaileri ve Manzum Tercümesi (100 TL), Hünername Minyatürleri (400 TL), Mevlevilikte Resim Resimde Mevleviler (150 TL), Osmanlıca Mescid-i Nebevi Planı (225 TL), Tarih-i İzzi (5.000 TL), Nutuk (1.000 TL).

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme