Etkinlikler

Ramazanda Caz

Geçen yıl büyük ilgi gören "Ramazanda Caz", yine müthiş konserleriyle iftar sonrası serin saray bahçelerinde… Hakan Erdoğan Productions’ın, Ramazan vesilesiyle ikinci kez gerçekleştirdiği festival, bu yıl da toplumsal barışın, her..

Ramazanda Caz

Geçen yıl büyük ilgi gören "Ramazanda Caz", yine müthiş konserleriyle iftar sonrası serin saray bahçelerinde… Hakan Erdoğan Productions’ın, Ramazan vesilesiyle ikinci kez gerçekleştirdiği festival, bu yıl da toplumsal barışın, her şeyden önce aynı kültür ürünlerini paylaşmakla kurulduğunu ve bu idealin gerçekleşebildiğini hatırlatacak.

"Ramazanda Caz", barış ayı Ramazanda dünyanın en önemli caz ustalarını ağırlıyor ve sofraların yanı sıra kültürün de paylaşılmasını öneriyor. Bu önerisiyle geçen yıl yoğun izleyici ve medya ilgisi gören festival, 16 – 23 Ağustos tarihleri arasında Topkapı Sarayı I. Avlu ve Yıldız Sarayı Has Bahçe’de gerçekleşecek.

Festival açılışını, usta sanatçı Tunuslu Anouar Brahem, topluluğuyla birlikte yapacak. Geçen yılki festivali çok beğenen ve etkinliğe bu yıl da katılmayı talep eden ünlü piyano üstadı Ahmad Jamal de yine Topkapı Sarayı I. Avluda sıcak Ramazan akşamını serinletecek. Ahmad Jamal’ın yanı sıra, tüm zamanların en önemli piyanistlerinden efsanevi McCoy Tyner da “Ramazanda Caz” sahnesinde olacak. McCoy Tyner Trio’ya yine kendi alanın en önemli isimlerinden, dünyaca ünlü saksofonist Gary Bartz eşlik edecek….

Dünyada ilk kez Ramazan ve cazı bir araya getiren, geçen yıl Le Monde, CNN International ve New York Times’a haber olan "Ramazanda Caz" festivali, İstanbul’un en görkemli açıkhava mekânlarında, saray bahçelerinde izleyicisini ağırlayacak. Bu yıl geçen yıldan farklı olarak Topkapı Sarayı’nın yanı sıra Yıldız Sarayı Hasbahçe de konser mekânı haline gelecek. İzleyiciler, ister numaralı sandalyelerde, ister rahat minderlerde, saray bahçelerinin ağaçlarının altında, yaz gecesinin tadına varacaklar. Sıcak Ramazan günlerinin ardından, akşam rüzgârlarının serinliğinde büyük ustaları dinleyeceğiz, hep birlikte…

Ramazanın damak tadı da, Armada Catering’in konser alanlarında sunacağı lezzetli Ramazan menüleriyle gelecek. Festivalin her konserinde dileyenler için ücretli catering servisi iftar saatinde başlayacak.

"RAMAZANDA CAZ" PROGRAM:

Anouar Brahem / Enver İbrahim
1957, Tunus doğumlu besteci 10 yaşında konservatuvarda ud çalışmaya, üstat Ali Sriti’den ders almaya başladı. Ali Sriti ona 14 her gün evinde Arap müziğinin sırlarını usta/çırak ilişkisi  içinde öğretti. 1980’lerden itibaren hızla yükselen kariyeri boyunca, Arap müziğini, Akdeniz, İran ve Tunus Halk müziklerini cazla harmanlamasıyla tanınıyor. Ülkesinin dünyaya tanıttığı en önemli müzisyenlerden.

McCoy Tyner
1938 doğumlu Pensilvanyalı usta piyanist McCoy Tyner, yine kendisi gibi dünyaca ünlü John Coltrane ile birlikte adından söz ettirmeye başladı. Dünyanın en önemli caz piyanistlerinden biri olarak anılan McCoy Tyner, Dünya caz sahnesinin büyülü virtüözlerden biri.

Gary Bartz
1970 – 1975 yılları arasında Miles Davis’in grubunda çalan, alto ve soprano saksafonun en büyülü yeteneklerinden Gary Bartz… McCoy Tyner Trio’ya eşlik edecek olan Bartz caz otoriteleri tarafından, "enstrümanını muhteşem bir şekilde kavrayan müzisyen" olarak tanımlanıyor.

Ahmad Jamal
Miles Davis’in "Tüm ilhamım ondan geliyor" dediği Ahmad Jamal, tabii ki dünyadaki sayılı caz piyanistlerinden biri… Piyano çalmaya üç yaşında başladı. İlk kaydı 1951 yılındaki "Ahmad’s Blue". Günümüze kadar birçok önemli caz müzisyenine ilham veren Ahmad Jamal, son albümü "Quiet Time"da ustalığını bir kez daha kanıtlıyor.

16 Ağustos – 23 Ağustos

 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL