Popüler Romanlar Elden Ele!

Etkinlikler
Hazırlayan: Yılmaz Yılmaz Sayısı ve okuyucusu hızla artan popüler romanları okurlarına sorduk. Popüler romanlar son yıllarda büyük bir okur kitlesi tarafından takip edilir oldu. Öyle ki bu ilgide...
EMOJİLE

Hazırlayan: Yılmaz Yılmaz

Sayısı ve okuyucusu hızla artan popüler romanları okurlarına sorduk.

Popüler romanlar son yıllarda büyük bir okur kitlesi tarafından takip edilir oldu. Öyle ki bu ilgiden dolayı birçok yayınevi popüler roman basmaya başladı.

Biz de popüler romanların bu durumunu aynı zamanda çeşitli dergilerde yazı da yazan, yayıncılığın içindeki isimlere ve okurlara sorduk.

Bir okur olarak popüler romanların size bir artı değer kazandırdığını söyleyebilir misiniz? Ya da popüler roman niçin okunur?

Yasin Şafak [Yazar, Bir Nokta dergisi]YASİN ŞAFAK
Popüler romanlar içinde özellikle gazetecilik kumaşıyla yazılmış biyografi veya basit işlenmiş siyasal tarih beni de cezp eder. İlgi alanım diyerek, genel kültür namına aldığımı alırım diyebilirim. Ama bunun haricinde geniş bir çerçevede popüler romanı/edebiyatı takip edemiyorum. O derece edebiyat ilgilisi değilim.

Herhalde geçip giden gösteriden beri durmamak, akıp giden şölenden geri kalmamak namına da popüler romanlara yöneliyoruz. Milletin ortak ilgileri birbirini etkiliyor. Her halükarda böylesi bir ilgi zaten popüler romanı daha görünür kıldırıyor ve daha fazla ulaşılabilir kılıyor. Trenle otobüsle yola giderken popüler/aktüel dergi almanın bir üst çıtası gibi bir şey olabilir. Tamamı bu olmasa da rağbetin belli bir kısmı böyle oluşuyor.

Yavuz Selim Güneş [Gazeteci, Sabah gazetesi]
Popüler romanların iyi tarafı, hiç okumayan insanların bir şekilde kitap okumasına vesile oluyor. Bir şekilde bir kitap insanların gündemine gelmiş oYAVUZ SELİM GÜNEŞluyor. Bu bakımdan çok iyi. Ama birçok kitabın olduğu gibi, popüler kitapların da hakikat anlamında insana bir şey verebileceğini düşünmüyorum.

Temenni odur ki; birileri popüler romanlarla falan bir şekilde okuma alışkanlığı kazansın. Bunu, Cahit Zarifoğlu ile Sezai Karakoç, Necip Fazıl gibi ‘müsbet popüler’ isimlerle devam ettirsin. Fakat elinde popüler kitapla hava atmaya çalışan, vapurda tramvayda otobüste birkaç göz kıskacına girebilme çabasında olan ezik ruhlu insanların bunu başarabileceğini düşünmüyorum.

İşimiz okumak olmalı. Popüler de olsa, bize hitap etmese de okuyup algı yapımızı genişletmeli ve kuvvetlendirmeliyiz. Beyin kalburumuzun üzerindekilerle veya altındakilerle, artık hangisiyle devam etmek istersek öyle devam ederiz. Bu da bize ömür çizgisini çizmekte yardım edecektir.
Allah doğru bir ömür çizgisini doğru insanlarla ve doğru kitaplarla çizmeyi nasip etsin.

KEREM ABADİ Kerem Abadi [dunyabizim.com editörü]
Popüler Roman yani çok satan roman yahutsa “herkes alıyor okuyor sen de al oku yoksa geride kalırsın” kitapları. Kitapları diyorum çünkü bunların bazısı roman değil. Ağırlıkta roman oluyor bu “popüler” olanlar. Sanırım sorunuz bundan dolayı bu şekildeydi.

Tuzağa düşmemek lazım
Evet, böyle bir hataya düştüm. Bir kere de değil çok kere üstelik. Aslını isterseniz hala düşüyor gibiyim. Kütüphanemde henüz kapağını açmadığım iki düzine kadar roman, hikâye, öykü ve deneme kitabı var. Bir o kadar da henüz başından yirmi – yirmi beş sayfa okuyup da “hadi oradan!” deyip bir kenara kaldırdıklarım var. Bir de küçük bir dolabım var ki; sahip olmaya utandığım kitapları, filmleri ve müzik albümlerini oraya tıkıştırıyorum. İşte orada “toplumsal tüketim dalgası”na kendimi kaptırıp aldığım bu tip kitaplardan da var.

Öyle sanıyorum ki bilhassa büyük şehirlerde gördüğümüz “square insan tipi” yani şehir hayatında kabaca sınıflandıracak olsak hemen sekize / ona ayırabileceğimiz büyük insan yığınlarına mensup kişiler bayağı olmaktan sıkıldıkça farklı olmak adına kendilerini okumaya veriyorlar. Bayağılıklarına bir renk mi katıyorlar? Yoksa bayağılıklarını mı güncelliyorlar orasından emin değilim. Tek emin olduğum şey şu ki bu çok satanların hemen hepsi, istisnalar hariç; sahiden de kötü kitaplar.

Bir diğer emin olduğum ise yayıncıların bu kitapları piyasaya sürmeleriyle o ilgi alanını canlı tutmaları ve düzenli kira geliri elde eder gibi o satışlardan faydalanmaları.

Hatamı tekrarlayıp aldığım bu kitaplar bana asabiyet kazandırdılar. Bir de nakdi kaybım oldu tabii ki. Beğenisine güvendiğim bir kaç arkadaş ve DünyaBizim.com sitesi haricinden bilgi edindiğim kitapları almamaya an itibariyle tövbe ediyorum.

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme