Pierre Loti’den Mektuplar

Etkinlikler
İzmir Büyükşehir Belediyesi Kent Arşivi ve Müzesinin dünyaca ünlü Fransız yazar Pierre Loti‘nin orijinal el yazması mektupları, telgrafları ve incelemelerini araştırmacıların hizmetine sunduğu b...
EMOJİLE

İzmir Büyükşehir Belediyesi Kent Arşivi ve Müzesinin dünyaca ünlü Fransız yazar Pierre Loti‘nin orijinal el yazması mektupları, telgrafları ve incelemelerini araştırmacıların hizmetine sunduğu bildirildi.

Büyükşehir Belediyesinden yapılan yazılı açıklamaya göre, asıl adı Louis Marie Julien Viaud olan Türk dostu Fransız yazar Pierre Loti‘nin Fransızca ve Osmanlıca yazışmaları, İzmir Büyükşehir Belediyesi Ahmet Piriştina Kent Arşivi ve Müzesine (APİKAM) 2007 yılında kazandırıldı.

Araştırmacı yazar Orhan Koloğlu tarafından 2007 yılında APİKAM‘a bağışlanan eserler 252 belge, 6 klasörden oluşuyor. Belgeler 2 yıl süren titiz çeviri çalışmalarının ardından tasnif edilerek araştırmacılara açıldı.

Açıklamaya göre, Pierre Loti‘nin belgeleri arasında en dikkati çekeni 1915 olaylarına ilişkin Ermeni iddialarına karşı Türkiye‘nin tezini savunduğu ve batı kamuoyuna bilgi verdiği incelemesi. Loti, el yazısıyla kaleme aldığı ve üzerinde düzeltmeler yaptığı araştırmasında Türk tezini savunarak, Osmanlı İmparatorluğu‘ndaki azınlıkların batılı devletler tarafından kışkırtıldığını, azınlık cemiyetlerinin dış yardımlar ve direktiflerle ayaklanmalar çıkardığını belirtiyor.

Pierre Loti, araştırmalarında, Batılı kaynakların Balkanlar‘daki Müslüman topluluklara yapılan eziyetleri görmezden geldiğini, bazı duyarlı Batılıların sansüre uğratıldığını, yanlış bilgilendirme ve propagandalardan dolayı Türklerin barışsever ve hoşgörülü bir halk olduğunun bilinmediğini, gerçeklerin çarpıtıldığını ifade ediyor.

PIERRE LOTI KİMDİR?

Pierre Loti, 1850 yılında Fransa‘da doğdu. Osmanlı topraklarına ilk kez 1870 yılında İzmir ziyaretiyle ayak bastı.

Bazı kaynaklar, gemisi İzmir Limanı‘na demir atan Pierre Loti‘nin İzmir‘deki bazı çarşıların desenlerini çizdiğini söylüyor. Vefat edene kadar Türk topraklarına defalarca gelip giden ve bir dönem İstanbul‘da ikamet edip romanlar yazan Pierre Loti‘nin yazışmaları arasında İzmir Müdafaa-i Hukuk-i Osmaniye Cemiyeti‘nin mektubu da bulunuyor.

Cemiyet, İzmir‘in işgal edilmesine tepki gösteren ve yurt dışında İzmir‘in işgalinin haksızlığını savunan Pierre Loti‘ye teşekkür ediyor.

1923 yılında Paris‘te ölen Loti‘nin cenaze törenine Lozan barış görüşmeleri için İsmet Paşa başkanlığında Fransa‘da bulunan delegasyondan bir temsilci de katılmıştı.

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme